Alaturka Yachting logo

ÇANAKKALE


Çanakkale

Çanakkale Hakkında
Liman kenti Çanakkale, Bozcaada ve Gökçeada gibi adalara özel geziler yapmak ve aynı zamanda Türkiye'nin tarihi açıdan önemli bölgelerine giriş yapmak için harika bir başlangıç noktasıdır. Buradan güneye, bir zamanlar hayali bir şehir olduğu düşünülen antik Troya şehrine doğru ilerleyin. Yaklaşık 150 yıl önce kentin kalıntıları keşfedildi ve kazı çalışmaları devam ediyor. Şehir dokuz kez yeniden inşa edildi! Brad Pitt'in oynadığı 2004 yapımı Troy filminde kullanılan Truva Atı Çanakkale'de sergileniyor. Çanakkale'nin kuzeyine ilerlerseniz Gelibolu'nun I. Dünya Savaşı  alanlarını bulacaksınız. Burada yüz binlerce Türk, Avustralya ve Yeni Zelanda askeri öldürüldü ve yaralandı. Yarımada,  mezarlıklar ve anıtlarla doludur. Çanakkale'nin 100 km güneyinde, Ege Denizi'ne bakan Athena Tapınağı  küçük, antik bir şehirdir.


Çanakkale Bölgesine Nasıl Gidilir?
Çanakkale'ye uçak, otobüs ve tekne ile kolayca ulaşılabilir. İstanbul'dan düzenli otobüs seferleri, turistlerin Çanakkale'ye ulaşmasının en yaygın yoludur. Bu otobüsler neredeyse her saatte vardır ve yolculuk yaklaşık altı saat sürer. Ankara ve İzmir dahil olmak üzere diğer büyük şehirlerden düzenli otobüs seferleri de yapılmaktadır. İstanbul'a 320km, Ankara'ya 653 km ve İzmir'e sadece 325 km uzaklıktadır. İstanbul'dan turistler Çanakkale'ye uçakla da ulaşabilirler. Atatürk Havalimanı'ndan kalkan uçuşlar ve Çanakkale'deki havalimanı şehir merkezine 3km uzaklıktadır. Türk Hava Yolları, bu aşamada İstanbul'dan Çanakkale'ye uçuş yapan tek havayolu şirketi. Çanakkale'ye alternatif yol, İstanbul'dan Bandırma'ya hızlı feribotla yaklaşık 1 saat 45 dakika sürüyor. Bandırrma'ya geldiğinde Çanakkale'ye yaklaşık 170km. Bandırma ve Çanakkale arasında düzenli otobüsler vardır.


Çanakkale'de Nerede Yenir?
Rıhtım, Çanakkale şehir merkezindeki birçok restoran için harika bir ortam sunmaktadır. Hotel Limanı'nın zemin katında yer alan Café Du Port ile başlayan bu restoran en iyilerden biri olarak derecelendirilmiştir. Kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri servis edilen menü, kontinental ve Türk gelenekselinin bir dokunuşla karışımıdır. Yemek fiyatları yüksek olsa da tat ,doyum ve görsellik bakımından hayal kırıklığına uğratmaz.
Çanakkale'de yaptıkları iyi bir şey deniz ürünleri ve Radika Balık Restaurant'ta lezzetli deniz ürünleri yemekleri sunan bir restorana güzel bir örnek. Ahtapotu burada denemeniz ve bir bardak Rakı ile yemeniz tavsiye edilir. 


Daha sıkı bir bütçeyle seyahat edenler için Hangover Café & Bar, küçük bir fiyata büyük yemekler sunmaktadır. Bu mekan, genç gezginler ve bölgedeki üniversite öğrencileri için iyi müzik ve içecekler arayanlar için büyük bir seçenektir. Seyahat ederken yerli halkın  nerede yediklerine bakarsak,  bu Gülen Pide den başkası olamaz. Adından da anlaşılacağı gibi, bu restoran lezzetli pide konusunda uzmanlaşmıştır ve haftanın çoğu gecesi yerli halk tarafından dolmaktadır. Bu nedenle, bir masa kapmak zor olabilir, bu yüzden en iyi yeri ayırtmak için erken gidin.

Çanakkale bölgesinde yapılacaklar
Şehir Çanakkale, öncelikle Gelibolu savaş alanlarına ve Truva harabelerine yolculuğa başlamak için bir yol noktası olmasına rağmen, gezginleri eğlendirmek için bazı eşsiz manzaralara ve cazibe merkezlerine sahiptir. Çanakkale, konaklama sağlamak için oldukça iyi tatil köyleri ve otellere sahip hoş bir kasabadır. Şehrin tarihi merkezini işaretlemek için Çanakkale'nin ikonik ve sembolik saat kulesi var; bu genellikle insanların ziyaret ettiği ilk yerdir. Şehrin İzmir Caddesi olarak da bilinen Arkeoloji Müzesi gibi seçkin müzeleri vardır. Çevredeki kırsal bölgede ve antik kalıntılarda bulunan birçok eser sergilemektedir. Burada birçok amfora ve seramik bulacaksınız.


Ziyaret edilecek diğer iki cazibe noktası, deniz müzesi ve kentin feribot limanının batısındaki sahildeki küçük askeri müzedir. Bu müzelerde Gelibolu savaşlarından kurtarılan birçok eser sergilenmektedir. Deniz müzesinde ziyaretçiler, Çanakkale'nin denizcilik tarihinde önemli bir rol oynayan Nusrat mayın gemisinin bir kopyasını bulabilirler. Bölgeye gelen ziyaretçilerin çoğu Gelibolu Savaş Alanlarındaki ölmüş askerlere de saygı gösteriyor. Türkiye, Yeni Zelanda ve Avustralya arasındaki tarih hakkında bilgi edinmek için savaş alanlarına ve diğer ilgili yerlere bir tura katılmaya kesinlikle değer. Bu turlar hem Çanakkale hem de Eceabat'tan başlıyor, ayrıca İstanbul'dan bir günlük tur da var.
Çanakkale daha küçük bir kasaba olduğu için bölgeyi ziyaret edenlerin çoğu sadece geçiyor. 
Yolculuklarında bir sonraki varış noktası genellikle İzmirİstanbul ve hatta Denizli'dir.

-->
X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?
WhasApp Destek Hattı