Alaturka Yachting logo

ÇANAKKALE SAAT KULESİ


Çanakkale Saat Kulesi

Çanakkale'ye ayak basar basmaz ilk dikkatinizi çeken harika bir yapıttır. Çanakkale Saat kulesi, tarihi eserleri ve zengin gelenekleri ile donanmış bu bölgenin ana sembolü ve markasıdır. Yapıt 1987 yılından inşa edilmiştir ve günümüze kadar kendini korumayı başarmıştır. Ziyaretçilerin sayesinde bu güzel yapıtın şanı günden güne giderek artmıştır. Kulenin yapımı, sadece bölge çevresinde bulunan Ayvalık taşlarından özel olarak yapılmıştır.

Kule Çanakkale'nin önemli bir yapıtı olmasına rağmen yapımı Türkler tarafından yapılmamıştır. Hala hayranlıkla izlenen bu baş yapıt İtalyan Fahri konsolosu Emili Vitalis tarafından inşa ettirilmiştir. Konsolos hayatının güzel bir kısmını ve son günlerini geçirdiği bu güzel yerde ruhunun bir parçasını bıraktı. Kule 5 katlıdır. Saat 4. katta yer almaktadır ve 4 tarafında saatler bulunmaktadır. 5. katta kubbe ve zemin katında sebil bulunmaktadır. Sebil kuleye sonradan 1889 yılında Yahudi bir zengin olan Halyo tarafından yaptırılmıştır. Çanakkale saat kulesi gün boyunca çok güzel görünüyor, ama geceleri ışıklandırmaları altında eşsiz bir şahesere dönüşüyor.


Kuleyi ziyaret harika bir deyim fakat daha farklı yerler keşfetmek isterseniz; tarih kokan Çanakkale Müzesini, geçmişe ait askeri teçhizatları bulunan Çanakkale Askeri Müzesini ve yaşanmış en güzel aşk hikayesine ait Truva Antik Kenti'ni 
ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.