Alaturka Yachting logo

KAZDAĞI


Kazdağı

Çanakkale çevresinde gerçekten gezilecek ve hakkında farklı hikayeler duyabileceğiniz bir çok yer vardır. Bunlardan birisi de Kaz Dağı’dır.

Bu dağın özellikle geçmişi ile ilgili pek çok öykü vardır. Bazıları insanlar burada bulunan ağaçları kullanarak Fatih Sultan Mehmet için Donanma gemileri yaptıklarını söylüyorlar. 15. yüzyılda, Kaz Dağı ormanı İstanbul’un fetih anlarında önemli ve uygulayıcı bir rol oynamıştır.

Bu büyülü bir yer 1774 m yüksekliktedir ve Edremit Körfezi üzerinde Çanakkale iline yaklaşık 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Adının Yunanistan döneminde Mount Ida olduğu ve Yunan tanrılarının burada yaşamış olduğu düşünülüyordu. Çünkü Homeros'un hikayelerinde Mal Evi olarak biliniyordu. Anlatılan hikayelerden birisi de geleneğe göre, Kaz Dağı'nda, Yunan tanrıçası Hera, Athena ve Afrodit’in katıldığı bir güzellik yarışması yapıldığıdır. Priam'ın katılımı ile Afrodit zaferi elde etti ve bunun sonucunda Truva Savaşı için ilk doğrudan neden burada ortaya çıkmış oldu.

Kaz Dağı kısmen korunan ancak kısmen de korumaz bölgesi bulunan bir milli parktır. Her yerinde doğa güzelliğini yansıtan bu yerde herhangi bir kısıtlama olmaksızın gezmek ve keşfetmek isteyenler için açıktır. Ancak, dağın bazı kısımlarına ulaşmak çok zordur. Bu nedenle tam olarak bu doğal güzelliği fethetmek istiyorsanız yürüyüş için özel ekipmanlara sahip olmanız gerekir. Burada birkaç küçük köyler görmek mümkün iken dağda çoğunlukla zeytin ağaçları ve çam vardır.

Kaz Dağı tüm birikmiş enerjinizi harcamak ve sakin bir atmosfer de hoş iklimle güzel zaman geçirmenizi sağlamak için sizleri bekliyor olacak. Yorucu yürüyüşün ardından Ayvacık’ın güzel plajlarında dinlenebilirsiniz. Türk halkı olarak bizim tarihimizde önemli bir savaşa ev sahipliği