Alaturka Yachting logo

ÇANAKKALE DENİZ MÜZESİ


Çanakkale Deniz Müzesi

Tarihi yerleri ve müzeleri gezmeyi seven turistler için Çanakkale eserlerle dolu bir yerdir. Tarihi değerlerini, tarih sayfalarına yazdırmayı başaran bu güzel müze küçük bir ücret karşılığı tüm gün boyunca gezilebilir. Müze, geçmişte yaşanan Türk savaşlarına ait her şeyi sergilemek amaçlı kale içinde açık durumdadır. Fatih Sultan Mehmet Çimenlik Kalesini, 1462 yılında gemi geçişlerini ve Çanakkale Boğazı'nı kontrol etmek amaçlı inşa ettirmiştir.

Bina içerisinde askeri girişimler sırasında kullanılan silahları görmek mümkündür. 1. Dünya Savaşı sırasında Türkler tarafından kullanılan askeri teçhizatları görmek te mümkündür. Buranın en özel değerlerinden biri Osmanlı İmparatorluğu zamanından kalan dosyalar ve haritalardır ve ünlü Türk denizci Piri Reis tarafından derlenmiştir.
Kale içerisinde Gelibolu Savaş'ına ait silah kalıntılarını da görebilirsiniz. Mayın gemisinin orijinal bir kopyası müzenin açık kısmında sergilenmektedir. Bölgenin hikayesi ve geçmişi hakkında daha fazla bilgi için daha uzun ve geniş kapsamlı bir araştırma yapabilirsiniz. Verdiğimiz bilgiler özetlenmiş halidir. 

En güzeli zengin ve ilginç bir hikayeye sahip Helena'nın aşkı yüzünden savaş çıkan Troy Antik Kenti ziyaret etmektir. Yada Çanakkale Müzesi'ni ziyaret edip geçmişe yolculuk edebilirsiniz. Gelibolu
 Savaşında aktörlük eden hayaletleri hissetmek için bu ilahi Gelibolu Koyu'nu gezebilirsiniz.