Alaturka Yachting logo

GÖKÇEADA ADASI


Gökçeada Adası

Çanakkale yakınlarında Ege Deniz'inin gerçek incisi olarak gösterilen yer Gökçeada adadır. Şehir olarak Gökçeada en kalabalık parça iken bu ada, Türkiye'nin en büyük adasıdır. Yüz ölçümü 289 km²’dir ve 10 bin nüfusu vardır.

Gökçeada’ya ilk geldiğinizde çok etkilenecek bir şey yokmuş gibi hissedebilirsiniz. Ama çevreyi biraz keşfetme imkanı buldukça adada değişik doğal güzellikleri görmenin mümkün olacağı farklı bir köşe olduğunu fark edeceksiniz. Adanın bir ucundaki koyda, özel bir tür olan pembe renkli zakkum büyüyor. Birbiri ardına uzun uzun koloni halinde sıralanan zakkumlar nehirde tablo görüntüsü yansıyor. Baktığınız zaman gerçekten büyüleyici havasına kapılacaksınız. Ayrıca pembe zakkumların oluşturduğu koloninin içerisinde pembe flamingo sürüleri görmekte mümkündür. Bu flamingo sürüsü gerçekten kuşların özel bir türüdür ve burada kendi özel habitatlarını oluşturmuşlardır. Yaz aylarında yapacağınız ziyarette cennetten bir köşeye geldiğinizi düşündürecek kadar özel bir atmosfere sahiptir.

Burada birçok gizli koyları görebilirsiniz, ama aynı zamanda tarihi yerlerinde tadını çıkarın. Bu güzelliklere ek olarak, adada birkaç küçük köyde bulunmaktadır. En ünlüsü şelalenin yanında keyifli zamanlar geçireceğiniz Dere Köyü’dür. Bu muhteşem ada Türkiye Deniz Vakfı tarafından Milli Park ilan edilmiştir. Ayrıca adada bulunan Yıldızköy Körfezini de ziyaret edebilirsiniz. 

Adadan döndüğünüzde yeni maceralara yelken açmak için Truva Antik Kentini gezi defterinize eklemelisiniz. Bu önemli tarihi yeri gezdikten sonra, güneşin ısısını tekrar hissetmek ve bir ada keşfi daha yapmak için en iyi seçim Bozcaada olacaktır.  Son olarak şirin bir tatil köyü olan A