Alaturka Yachting logo

EZİNE


Ezine

Marmara bölgesinde, Çanakkale ve İzmir'e yakın, son derece güzel bir şehir, fantastik bir Ezine. Burası çok büyük olmasa da tarihi bir öneme sahiptir ve Türk halkının anlatmaya hazır olduğu birçok öyküde sıklıkla dile getirilmektedir. Son zamanlarda Ezine eski Troya'nın bir bölgesiydi. İskenderiye Troas da bu yer sahibiydi ve kendi yetkisi altındaydı. Bununla birlikte, en önemlisi, burada kalıntıları hala görülebilen antik kent Neanderia'dır. Buradaki antik tapınaklar, burada yaşayan eski insanların mükemmel sanatsal yaratımlarının kanıtı olarak hala yerde duruyor. Ünlü antik Neandreia'dan bir Aiolya Tapınağı.

Bir Ezine'de geçmişte çok sayıda Yahudi'nin evlerini bulması ilginçtir. Burada geçmişte yaşamış ve çalışmışlardı ve toplulukları Yahudi Soka olarak biliniyordu. Bununla birlikte, zamanla bu topluluk azaldi, bu yüzden bugün bu alanda neredeyse yoktur.

Ezine'deki tarihi yerlerden kesinlikle en eski Osmanlı camilerinden birini görebileceksiniz. Sefer Şah Camii olarak da bilinen bir Abdurrahman Camii. Bu bölgedeki antik kentlerden kalan moloz taştan yapılmıştır. Caminin yanında 14. yüzyıldan kalma bir münzevi Ahi Yunus'un mezarı vardır. Ezine'yi ünlü yapan, mükemmel kalitede beyaz bir peynirdir. Buradaki peynir, inek, keçi ve koyun sütünden yapılır, ancak her birine Ezine Peynir denir ve çok spesifik ve yüksek kalitededir.

Ezine'ye ek olarak, ziyaret edebileceğiniz birçok güzel yer var. Ezine'nin yakınında, daha yüksek bir noktadan bakarak görmek mümkün olan
Bozcaada Adası var. Biraz daha yüksek olanların Kaz Dağı'na gitmesi gerekiyor. El yapımı halı sevenler kesinlikle Ayvacık'tan kaçınmamalıdır.


-->