Alaturka Yachting logo

BOZCAADA


Bozcaada

Bozcaada Hakkında
Bozcaada, Ege Denizi’nin kuzeyinde,
Çanakkale iline bağlı küçük bir ada. Türkiye’nin üçüncü büyük adası olarak Çanakkale Boğazı’nın hemen girişinde yer alıyor. Yerleşim, adanın kuzeydoğusunda yer alan ilçe merkezinde toplanmış. Bunun dışında herhangi bir köyü bulunmuyor. İlginç bir şekilde, ada kabaca bir kenarı anakaraya paralel bir üçgen şeklinde şekillenmiştir. Adanın çoğunun üzüm bağları ve çam ormanları ile kaplı olduğunu göreceksiniz. Eylül ayı içerisinde "Bağbozumu" şenlikleri yapılmaktadır. Ayrıca adanın oldukça görkemli kalesi görülmelidir. Bozcaada Türkiye'nin Rüzgar Enerjisi üretimi yapılan sayılı yerlerinden biridir. Rüzgar Gülleri'nin bulunduğu mevkii, özellikle gün batımında olağanüstü bir manzara sergilemektedir. Akşam saatlerinde çarşı içinden kalkan dolmuşlar, ada turu fırsatı sunmakta yol boyunca sunulan enfes görüntüleri, Rüzgar Gülleri mevkiinde gün batımı ile doruğa çıkarmaktadır. 

Bozcaada Gezilecek Yerler
Yerel plajları kontrol etmeden hiçbir ada ziyareti tamamlanmaz. Adanın güney kesiminde Ayazma ve Habbele'de şezlong ve şemsiye kiralayan birkaç plaj kafe vardır. Antik  kalenin yanındaki, sahil rahatlayabileceğiniz birkaç yerden biri.  Kaleyi kimin inşa ettiğinin gizemini hiçbir gerçek kanıt gösteremez, ancak Bizanslılar, Venedikliler ve Cenevizliler için hizmet etmiştir. En son kayıt, II. Mehmet'in 14. yüzyılda kaleyi yeniden inşa etmesidir. Bu aynı zamanda Türkiye'nin en iyi korunmuş kalelerinden biridir ve halka açıktır. Kale duvarlarından, marina ve şehir merkezinin geniş bir manzarasını izleyebilirsiniz. Ayama Manastırı ve adanın batı tarafındaki yel değirmenlerini ziyaret edin. Arnavut kaldırımlı sokakları ve geleneksel mimarisi ile nispeten küçük olmasına rağmen zarif bir çekiciliğe sahiptir. Yunan ve Türk mimarisinin bir karışımı.


Bu adanın insanları geçimini sadece turizmden değil, bağcılık ve balıkçılıktan da sağlıyor. Bazı yerel şarap imalathaneleri vardır. Bozcaada, Türkiye'de lezzetli domates reçeli yapan tek yerdir. Yerel süpermarkette bulunabilir. Ancak sadece limanda, baharat, mücevher, kekik kokulu bal, gül yaprağı reçelleri ve diğer benzersiz reçeller satan bir zanaatkar pazar tezgahı var. Ada sokakları, limanı çevreleyen tavernalarda veya restoranlarda dolaşmak ve durmak için büyüleyici. Bir başka popüler etkinlik de adanın batı tarafındaki Polente Fener`inde gün batımını izlemek. İnsanların görebileceği en iyi günbatımlarından biri olduğunu söylerken Bozcaada'nın tepesine çıkın. Dolu olduğunda, gün batımını izleyebilir ve ayni anda yükselen ayı da görebilirsiniz.

Bozcaada Bölgesine Nasıl Gidilir?
Türk anakarasına sadece 5 km uzaklıktaki bu adaya sadece feribot transferi ile ulaşılabilir. Geyikli ve Çanakkale'den kalkan günlük feribot seferleri var. İstanbul'dan feribot seferleri yaklaşık 8 saat sürmektedir. Çanakkale bölgesinde ilgi çekici diğer yerler arasında kutsal
Gelibolu yarımadası, Troya'da Tunç Çağı'nın ihtişamı ve Ayvacık'ta yapılan yün halılar sayılabilir.

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?
WhasApp Destek Hattı