Alaturka Yachting logo

Koşullar ve Sozlesme

Kullanim kosullari

Alaturka Yatçilik & Seyahat Ltd, Yat Marina, Körfez Apt No:21A, Fethiye, Mugla Türkiye(Türkiye Seyahat Acentalari Birligi Lisans no:6472)(Buradan itibaren yalnizca Alaturka veya Biz olarak isimlendirilecektir) olarak siz müsterilerimiz, varisleriniz, vasileriniz ve grubunuzdakiler, vasileri, varislerine aramizda yapilan sözlesmeyle ilgili detaylari bildirme yükümlülügündeyiz. Dolayisiyla buradan sonra yazilacaklari okumali ve anlamalisiniz.

Alaturka internet sitelerinde, brosürlerinde ve ofislerinde yer alan tüm seyahatler Alaturka Yatçilik & Seyahat Ltd tarafindan kendi turlarimiz ve acentaligini yapmakta oldugumuz operatörler tarafindan yönetilmektedir. Sözlesmeniz Alaturka tarafindan acentaligini yaptigimiz tur operatörleri için olacaktir. Alaturka TÜRSAB üyesidir, dolayisiyla sözlesmeniz TÜRSAB tüzügüne göre koruma altinda olacaktir. Sattigimiz bir çok seyahat sözlesmesi, operatörün iflas etmesi durumuna karsi sigorta altindadir. Sözlesmenize özel sigortaniz hakkinda bilgi için lütfen bizimle iletisime geçin.

 Alaturka'nin seyahat ve turlari asagida yer alan kosullara tabidir. Alaturka Cruises, Alaturka Bus, Alaturka Yatçilik, Türkiye Butik Turlari ve Alaturka Türkiye tescil edilmis markalardir ve Alaturka Yatçilik&Seyahat Ltd. tarafindan yönetilmektedirler.

Alaturka asagidaki kosullara göre rezervasyonlari kabul eder.

Müsteri yapilacak seyahat için gerekli rezervasyon formunda ismi geçen kisilerdir.Ürün, Alaturka tarafindan satilan tüm servisler veya hizmetlerdir.Tüm müsteriler rezervasyon kosullarini okumak anlamak ve kabul etmekle yükümlüdürler.Bir rezervasyonu onaylamak için Alaturka çalisani müsteriden sözlü yada yazili onay almak zorundadir. Sözlesme ancak sözlü yada yazili onay alindiktan sonra yaratilacaktir. Sözlesmeyi(bu kosullari içeren) imzalayan kisi ayni zamanda kendisi ve grubundaki diger katilimcilar adina bu kosullari okumus, anlamis ve kabul etmis sayilir.Söz konusu sözlesme Türkiye Cumhuriyeti kanunlarina ve sözkonusu bölgede yer alan Türk Mahkemelerinin yetki alanina tabidir. Hiçbir Alaturka çalisani veya temsilcisi bu kosullari herhangi bir sekilde degisiklige ugratma hakkina sahip degildir. Yalnizca bir Alaturka yöneticisi bu konuda yetki verme hakkina sahiptir. Alaturka herhangi bir sözlesmeyi kendi takdirine göre bir açiklama yapmadan reddetme hakkina sahiptir

Müsteri tarafindan yapilan degisiklik ve iptaller

Müsteri istedigi zamanda sözlesmeyi iptal edebilir. Iptal Alaturka sözlesmeyi yapan çalisandan veya müsteriden yazili bildirim aldigi andan itibaren geçerlilige sahip olacaktir. Iptaller asagidaki kesintileri içerecektir.

Özel Yat Kİralama:
Seyahatten 61+ gün önce - ürünün %30u
Seyahatten 46 ila 60 gün önce - ürünün %40i
Seyahatten 0 ila 45 gün önce - geri ödeme yapilmaz.
Belirli bir kismi kullanilmis ürünler için geri ödeme yapilmaz.

Kabin Turlari:
Seyahatten 30+ gün önce - depozitonun %50si
Seyahatten 15 ila 29 gün önce - depozitonun %75i
Seyahatten 0 ila 14 gün önce - geri ödeme yapilmaz.
Belirli bir kismi kullanilmis ürünler için geri ödeme yapilmaz.

Türkiye Turlari ve Paketleri
Seyahatten 30+ gün önce - depozitonun %50si
Seyahatten 15 ila 29 gün önce -depozitonun %75i
Seyahatten 0 ila 14 gün önce - geri ödeme yapilmaz.
Belirli bir kismi kullanilmis ürünler için geri ödeme yapilmaz.

Tamami ödenmis Özel Türkiye Turlari
Seyahatten 30+ gün önce - ürünün %20si
Seyahatten 15 ila 29 gün önce - ürünün %30u
Seyahatten 0 ila 14 gün önce - ürünün %75i
Belirli bir kismi kullanilmis ürünler için geri ödeme yapilmaz.

Feribot Seferleri
Seyahatten 30+ gün önce - ürünün %15i
Seyahatten 15 ila 29 gün önce -ürünün %20si
Seyahatten 0 ila 14 gün önce - geri ödeme yapilmaz.
Belirli bir kismi kullanilmis ürünler için geri ödeme yapilmaz.

Rezervasyon onaylandiktan sonra yapilacak degisikler grup lideri tarafindan yazili olarak Alaturkaya iletildigi takdirde gerekli degisiklikler herhangi bir fiyat yansitmadan yapilacaktir.Hiçbir degisiklik garanti edilemez ve duruma baglidir.Eger gruptan herhangi sayida üye ölüm, yaralanma veya ciddi hastaliklar veya yakinlarindan biri veya arkadasinin ölümü,yaralanmasi veya ciddi hastalik geçirmesi durumunda rezervasyonun baska bir uygun kisiye ya da tarihe benzer kalitede hizmet sunulacak sekilde transfer edilebilir.

Bu degisikliklerin yapilabilmesi için Alaturkanin seyahat tarihinden önce yasanan durumlarin yazili kanitlariyla birlikte bilgilendirilmesi gerekir. Alaturka tarafindan müsterilere bir ödeme yapilmasi gerekliligi durumunda, ödenecek tutar  Bölüm 3.1 de belirtilen kosullara ve gerekli yazili kanitlarin sunulmasina göre hesaplanacak ve ödeme gerçeklestirilecektir. Ödeme sirasinda bankaniz tarafindan yapilabilecek olasi kesintiler ve ücretlerden müsteri sorumludur.

Bilgilendirme ve Fiyatlandirma Politikasi  
                                                             Bir rezervasyon onaylanmadan önce Alaturka brosürlerinde, internet sitelerinde veya ofis içi fiyatlarinda kendi kontrolü altinda olmayan hükümet kaynakli olaylar, transfer ücretlerindeki artis,(Havayolu fiyatlarindaki ve yakit ücretlerindeki yükselmeler dahil) tüm hizmetler için alinan ücretler(Inis vergileri yada havaalanlarinda alinabilecek seyahat vergileri), vergilerde artis durumunda fiyatlarda degisiklik yapma hakkini sakli tutar.                                                             
Banka transferleri verilen tüm ücretin ödenmesi dahilinde kabul edilir. Alaturka ayrica Paypal araciligiyla da ödeme kabul eder.Alaturka kredi karti ödemelerini yalnizca Türk Lirasi(TL) olarak kabul eder.Türk Lirasi olarak toplam ödenecek tutar o güne ait kurun alis fiyati üzerinden hesaplanir. Günlük kur fiyatlari www.xe.com adresinden edinilebilir. Bankaniz ödemesi yapilacak  tutari Türk Lirasina degistirirken kendi kuru üzerinden hesaplama yapacaktir.Alaturka arada olusabilecek fiyat farkliliklarindan dolayi herhangi bir sorumluluk kabul etmez.         Alaturka kabin turlari için yapilacak ödemelerin tamami limandan ayrilis öncesinde yapilmalidir. Eger önceden ödeme yapilmis ise ödemenin kalani nakit olarak yapilmalidir.  Alaturkaya Türkiye turlari, paketleri, feribot transferleri ve özel yat turlari için yapilacak tüm ödemeler seyahat tarihinden 15 gün önce yapilmalidir.      Alaturka tarafindan sunulan seyahat bilgilerinin tamami iyi niyetle yapilmistir ve Alaturka tüm ürünleri sunuldugu sekliyle sunmak için elinden geleni yapacaktir. Alaturka teshirde sunulan herhangi bir hizmeti veya servisi haber vermeden benzer kalitede muadiliyle degistirme hakkini sakli tutar.

Alaturka tarafindan yapilan iptaller

Alaturka herhangi bir onaylanmis rezervasyonu herhangi bir durum hakkinda iptal etme hakkini sakli tutar fakat önceden garanti edilmis seyahat paketlerini kendi kontrolünde olmayan savas, savas tehdidi, isyanlar, iç karisikliklar, endüstriyel anlasmazliklar, terörist aktiviteler, dogal ya da nükleer felaketler, yangin, kötü hava kosullari, uçus iptali yada diger Alaturka kontrolü disindaki etkiler bulunmadigi takdirde iptal etmeyecektir.Bu gibi mücbir sebepler dolayisiyla yapilan iptallerde tazminat ödemesi yapilamamaktadir ancak muadili olabilecek bir tur ayarlanamadigi takdirde Alaturkaya yapilan tur rezervasyonunu saglayamadigi takdirde Alaturka kendisine yapilan tüm ödemeyi(sigorta ücreti hariç) geriye ödeyecek yada alternatif bir tarih veya tur önerecektir.                                              

Alaturka herhangi bir kosulda saglayacagi seyahat planini veya aracini degistirme hakkini sakli tutar. Alaturka özel turlari olagandisi durumlar haricinde degistirmeyecektir.                                                                                                      

Yatlarin bozulmasi durumunda Alaturka ve/veya acentalari tazminat saglanmadan önce yati degistirmek  ya da tamir etmek için 24 saate sahiptir.Eger problem 24 saat içinde çözülürse herhangi bir geri ödeme yapilmayacaktir.

Alaturka feribot firmasi ve müsteri arasinda aracidir ve feribot firmasi tarafindan yapilan her degisiklilk, gecikmeler dahil, Alaturkanin sorumlulugunda degildir.Eger feribot firmasi herhangi bir degisiklik yaparsa Alaturka bu degisikliklerden(gecikme, iptal) müsteriyi haberdar etmeyi garanti eder.Gecikme veya iptal durumunda Alaturka herhangi bir geri ödeme yapmayacaktir, geri ödeme ancak müsteriye Alaturka tarafindan konaklama, müsterinin alinip birakilacagi noktalar konusunda yanlis bilgi vermesi durumunda olacaktir. 

Seyahat Sigortasi
                                                                                                     
Seyahat süresince yapilacak tüm aktiviteleri karsilayacak yeterlilikte ve en az medikal ve ülkeye geri gönderilmeyi kapsayacak bir sigorta yaptirilmasi tüm müsterilere tavsiye edilir.Müsteri ve tüm kisisel esyalari kendi sorumlugundadir. Alaturka sundugu hizmetlerin makul bir standartta oldugu sürece müsteri tarafindan herhangi bir sorumluluk kabul etmez.Alaturka özellikle belirtilmedigi sürece satislarina sigortayi dahil etmez. Müsteriler tamamen kendi sigortalarini yaptirmaktan sorumludurlar.

Alaturkanin Sorumluluklari
Alaturka ürünleri, özellikle macera aktiviteleri diger paket turlarin aksine müsterinin kisisel güvenligine karsi bir risk olusturabilir. Bu kosullari kabul ederek müsteri bu risklerin farkinda oldugunu ve bu riskleri kendi rizasiyla kabul ettigini onaylar. Alaturka müsterinin ugrayacagi kazalarda, sunulan makul hizmet seviyesini ve yasal yükümlülüklerini karsiladigi sürece herhangi bir sorumluluk sahibi degildir.  Alaturka kendisi ve servis saglayanlari tüm sorumluluklarini yerine getirdikleri ve, olustugu iddia edilen kazalar müsterinin kendi hatasi veya Alaturkanin kontrolü disinda olabilecek olaganüstü sebeplerden olustuysa herhangi bir sorumluluk sahibi degildir.Alaturkanin hava, deniz veya demiryoluyla yapilmasi gereken transferlerde sorumlulugu uluslararasi anlasmalarda belirtildigi sekildedir. Kendi kontrolü disinda gerçeklesebilecek tüm gecikmeler,kazalar ya da ürün(ler)in bölünmesi durumunda olusabilecek ekstra ücretler için Alaturka herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Seyahat Dökümanlari

Tüm müsterilerin geçerli birer pasaport, vize izinleri, asilandirmalar ve önleyici ilaçlar ile diger medikal sertifikalar ve gerekli seyahat dökümanlari bulundurma sorumlulugu vardir.Alaturka yasalarda ve yönetmeliklerde olusacak degisikliklerden dolayi müsterilerin ugrayacagi zararlardan herhangi bir sekilde sorumlu degildir.Bu konularda Alaturka tarafindan iyi niyetlilikle bilgi verilecektir ancak herhangi bir sorumluluk alinmaz.                                                                      

Seyahat dökümanlarinin kaybolmasi veya çalinmasi durumunda Alaturka elinden gelen yardimi yapmaktan memnun olur fakat olusabilecek herhangi bir ekstra ücretten sorumlu tutulamaz ve müsteri herhangi bir geri ödeme veya tazminat hakkina sahip degildir.

Saglik ve Davranis

Rezervasyondan önce tüm müsteriler seçtikleri turda tarif edilen yol planini izleyebilecek saglik ve zindelikte olduklarindan emin olmalari gereklidir. Daha önceden herhangi bir saglik problemi olan müsteriler, problemlerinin tam açiklamasini rezervasyon sirasinda bildirmeli gerekli olabilecek ayarlamalari(ilaçlar ve tedaviler) yapmalidirlar.Böyle bir müsteri bir hekimden seyahat etmeye uygun olduklarina dair bir rapor almak zorundadir. Raporun alinmamasi durumunda rezervasonun Alaturkayi baglayiciligi kalkar ve herhangi bir sorumluluk almaz.

Asilama ve Alerjiler

Gidecegi nokta için gerekebilecek tüm asilamalar için müsteriler kendileri sorumludur. Tur sirasinda müsteriyi etkileyebilecek tüm alerjiler veya fiziksel rahatsizliklar konusunda Alaturka önceden bilgilendirilmelidir.Alaturka turun operasyonunu etkileyebilecek fiziksel veya mental rahatsizlik veya davranislara sahip kisinin tura katilimini reddetme hakkini gizli tutar. Bu gibi durumlarda herhangi bir geri ödeme yapilmayacaktir. 

Müsteri reddi ve Yerel Yasalar

Müsteriler tur sirasinda Alaturka çalisani veya temsilcisinin veya hizmet saglayici çalisaninin veya temsilcisinin otoritesini ve kararlarini kabul etmeye onay verir. Eger herhangi bir rezervasyon sahibi veya müsterinin seyahatin güvenli, rahat ve mutlu geçmesine engel olabilecek sekilde davranislarda bulunursa, müsteri turdan tamamen ya da belirli bir kisminda çikartilabilir. Müsterinin hasta olmasi durumunda Alaturka gerekli önlemleri alir ve masraflari daha sonra müsteri tarafindan ödenmek üzere yapar. Tüm yolcular Türkiye Cumhuriyeti yasalarina uymayi kabul ederler.  Alaturka herhangi bir müsterinin yasalara herhangi bir sekilde karsi gelmesi veya suç islemesi durumunda bir sorumluluk kabul etmez.

Fotograf çekmek

Yetkilendirilmis temsilcilerimiz Alaturka ürünlerini kullanirken fotograflarinizi çekebilirler. Alaturka ekstra riza gerektirmeden bu fotograflari diledigi reklam ve promosyonda kullanabilir. Alaturka ayrica müsteriler tarafindan yapilan yorumlar, anketler ve mektuplari ekstra riza gerektirmeden promosyon ve reklamlarinda kullanabilir.

Sikayetler

Eger bir müsteri herhangi bir Alaturka ürünü hakkinda sikayet edecekse direkt olarak bir Alaturka çalisaniyla iletisim kurmali, böylece Alaturka en kisa zamanda problemini çözebilir. Alaturka bilmedigi bir problemi çözemez.Durum aninda sikayeti bildirmemek Alaturkanin problemi çözebilme sansini düsürür. Eger Alaturka problemi sikayet aninda çözemezse ürünün tamamlanmasindan itibaren 30 gün içerisinde yazili bir sikayet yapilmalidir.

Kisisel Bilgiler

Tüm müsterilerin gizliligi "Kisisel bilgilerin korunmasi" kanunua göre korunmaktadir. Sözlesmenin imzalanmasi itibariyle müsterinin yapilan sözlesemde yer alan yükümlülükleri onayladigi kabul edilir.Alaturka sözkonusu bilgileri direkt pazarlama sebepleri, market arastirmalari, müsteri istatistikleri, istatistikler ve Alaturka ve is ortaklari için bilgilendirme konularinda kullanma hakkina sahiptir.  Eger müsteri bu bilgilerin herhangi bir sekilde kullanilmamasini istiyorsa Alaturkaya mail araciligiyla bu bilgiyi bildirebilir ve tüm kisisel bilgileri silinir.

Konaklama

Organize edilmis turlarda konaklamalar yapilan rezervasyona göre çift yatak/çift kisilik yatak/bir çift bir tek kisilik yatak/tek kisilik ve kogus seklinde olabilir. Tek seyahat edenler kabinde yalniz seyahat edebilmek için ek ücret ödemek zorunda degildir, özellikle istenmedigi sürece ancak böyle bir istekte bulunmayan yolcular yalniz seyahat eden diger yolcularla ayni kabine yerlestirilebilirler. Yatak çesitleri, sigara içme/içilmeme istegi ve yanyana odalar gibi istekler kabinlerin durumuna göre ayarlanabilir. Alaturka birlikte seyahat eden müsterileri ayni odada barindirmak için  elinden geleni yapacaktir ancak herhangi bir garanti verilemez. Istenilen oda tipi kabin turlarinda asla garanti edilemez.

Çocuk Indirimleri

Her tur icin farkli cocuk kabul olma / indirim politikas farklıdır, Gerekli detaylar için lütfen Alaturka ile iletisime geçiniz. Onaylanan indirimler yalnizca tur rezervasyonu onaylandiktan sonra devreye girecektir.

Tura dahil olanlar ve olmayanlar

Tura dahil oldugu özellikle belirtilmediyse Havayolu seyahatleri.Havayolu varis/ayrilis vergileri, vize ücretleri, kisisel sigortalar, kisisel esyalar(yemeklerdeki ekstra içecekler, yol planinda yemeklere dahil olmayan yiyecek ve atistirmaliklar, çamasir yikama, telefon, fax veya internet/e-mail erisimi ücretleri,fotograf çekim ücretleri, para degistirme ücretleri, saglik harcamalari, ekstra bagaj ücretleri, gümrük vergileri, bahsisler vb.) Kisaca turun içerisinde dahil oldugu özellikle belirtilmeyen hersey.

Havaalani Transferleri

Havaalani transferleri eger turun içine dahilse servislerin basindan itibaren kullanilabilir. Transferler ülke içi transferler ve turunuzun son gününde uluslararasi transfer olarak yol plani basina edinilebilir. Eger tura dahil edilmemisse, ekstra ücret karsiliginda havaalani transferi istenebilir.Havaalani transferleri tura dahil olsa da sonradan ekstra olarak istense de Türkiye içinde herhangi bir havaalanindan tüm uçuslar için geçerlidir.Varistan minimum 48 saat varis saati ve uçus numarasi dahil tüm detaylar Alaturkaya bildirilmelidir. Bu detaylarin eksik ya da yanlis bildirilmesi durumunda Alaturka geri ödememe hakkini sakli tutar

Bos zamanlar

Tur boyunca belirli dönemler "bos zaman" olarak belirtilebilir. Bu dönemler öncelikle müsteriye dinlenme, rahatlama ve çevresini kesfetme sansi tanimak için belirlenmistir. Müsteri bu zamani istedigi gibi kullanmakta özgürdür. Bu bos zaman  içerisinde olusabilecek herhangi bir kayip, kaza yada yaralanma durumunda Alaturka herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Garantili Ayrilis Ürünleri
Garantili ayrilis ürünleri Alaturkanin kontrolü disinda olusabilecek olaganüstü problemler haricinde brosürde belirtilen tarihte ayrilmasi garanti edilen ürünlerdir.

Minimum sayidaki Ürünler

Minimum sayidaki ürünler Alaturka internet sitelerinde Garantili ayrilis ürünü olarak belirtilmeyen tüm ürünlerdir. Eger minimum sayida müsteriye ulasilamazsa Alaturka rezervasyonunu tamamlamis müsterileri veya müsterilerin acentalarini bilgilendirecek ve bu gibi durumlarda müsteriye alternatif  bir tarihte seyahat etme sansi yada ayni kalitede ve degerde baska bir tur veya seyahate transfer edilme sansi yada geri ödeme sansi verilir.Bu durumlarda Alaturka müsteriye en uygun alternetifi bulabilmek için elinden geleni yapar.

Maksimum sayidaki ürünler

Maksimum sayidaki ürünler Alaturka Bus ve Gulet turlari içinde yer alan tüm turlardir. Bu turlar için belirli sayida bir maksimum limit belirlenmistir. Bu limit Guletlerde kabin durumuna, Alaturka Bus için ise koltuk sayisina göre belirlenmistir. Bu limite ulasildiginda Alaturka Rezervasyonlari kapatacak ve daha fazla rezervasyon almayacaktir. Alaturka bu gibi durumlarda bu limiti kendi lehine degistirme hakkina sahiptir.

Gulet/Kabin Turlari

Turlarin müsaitlik turumu rezervasyondan önce onaylanmalidir. Turdan iki gün öncesinden itibaren müsteriler ayrilis tarihini degistiremezler. Bu tarihlerin disinda Alaturka müsterinin ayrilis tarihini herhangi bir ekstra ücret talep etmeden, turlarin müsaitlik durumuna göre degistirebilir. Bazi yol planlarinda yalniz seyahat edenler çift kisilik odada tek basina kalmak için ekstra ödeme yapmak zorunda kalabilirler.Yalniz seyahat edenler bu ödemeyi yalnizca bütün kabinde tek baslarina seyahat etmek istiyorlarsa yapabilirler. Aksi durumlarda baska bir yalniz seyahat edenle iki kisi bir kabini paylasabilirler.

Şartların Kabulü

Bir depozito veya tüm ödemenin yapilmasi tura katilacak müsterinin yukarida yer alan ve Alaturkaya ait tüm internet sitelerinde yer alan tüm sartlari okudugu anladigi ve kabul ettigi anlamina gelir.