Alaturka Yachting logo

Koşullar ve Sozlesme

Kullanım Koşulları
Alaturka Yatçilik & Seyahat Ltd, Karagözler Mah. Fevzi Çakmak Cad. No: 49, Fethiye, Mugla Türkiye (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Lisans No:6472) (Buradan itibaren yalnızca Alaturka veya Biz olarak isimlendirilecektir) olarak siz müşterilerimiz, varisleriniz, vasileriniz ve grubunuzdakıler, vasileri, varislerine aramızda yapılan sözleşmeyle ilgili detayları bildirme yükümlülüğündeyiz. Dolayısıyla buradan sonra yazılacakları okumalı ve anlamalısınız.

Alaturka internet sitelerinde, broşürlerinde ve ofislerinde yer alan tüm seyahatler Alaturka Yatçilik & Seyahat Ltd. tarafından kendi turlarımız ve acentalığını yapmakta oldugumuz operatörler tarafından yönetilmektedir. Sözleşmeniz Alaturka tarafından acentalığını yaptığımız tur operatörleri için olacaktır. Alaturka TÜRSAB üyesidir, dolayısıyla sözleşmeniz TÜRSAB tüzüğüne göre koruma altında olacaktır. Sattığımız bir çok seyahat sözleşmesi, operatörün iflas etmesi durumuna karşı sigorta altındadır. Sözleşmenize özel sigortanız hakkında bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Alaturka'nın seyahat ve turları aşağıda yer alan koşullara tabidir. Alaturka Cruises, Alaturka Bus, Alaturka Yatçılık, Türkiye Butik Turları ve Alaturka Türkiye tescil edilmiş markalardır ve Alaturka Yatçılık & Seyahat Ltd. tarafından yönetilmektedirler.

Alaturka aşağıdaki koşullara göre rezervasyonları kabul eder.
Müşteri yapılacak seyahat için gerekli rezervasyon formunda ismi geçen kişilerdir. Ürün, Alaturka tarafından satılan tüm servisler veya hizmetlerdir. Tüm müşteriler rezervasyon koşullarını okumak anlamak ve kabul etmekle yükümlüdürler. Bir rezervasyonu onaylamak için Alaturka çalışanı müşteriden sözlü yada yazılı onay almak zorundadır. Sözleşme ancak sözlü yada yazılı onay alındıktan sonra yaratılacaktır. Sözleşmeyi (bu koşulları içeren) imzalayan kişi aynı zamanda kendisi ve grubundaki diğer katılımcılar adına bu koşulları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılır. Söz konusu sözleşme Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve sözkonusu bölgede yer alan Türk Mahkemelerinin yetki alanına tabidir. Hiçbir Alaturka çalışanı veya temsilcisi bu koşulları herhangi bir şekilde değişikliğe uğratma hakkına sahip değildir. Yalnızca bir Alaturka yöneticisi bu konuda yetki verme hakkına sahiptir. Alaturka herhangi bir sözleşmeyi kendi takdirine göre bir açıklama yapmadan reddetme hakkına sahiptir

Müşteri tarafından yapılan değişiklik ve iptaller
Müşteri istediği zamanda sözleşmeyi iptal edebilir. İptal Alaturka sözleşmeyi yapan çalışandan veya müşteriden yazılı bildirim aldığı andan itibaren geçerliliğe sahip olacaktır. İptaller asağidaki kesintileri içerecektir.

Özel Yat Kiralama:
Seyahatten 61+ gün önce - ürünün %30 u
Seyahatten 46 ila 60 gün önce - ürünün %40 ı
Seyahatten 0 ila 45 gün önce - geri ödeme yapılmaz.
Belirli bir kısmı kullanılmış ürünler için geri ödeme yapılmaz.

Kabin Turları:
Seyahatten 30+ gün önce - depozitonun %50 si
Seyahatten 15 ila 29 gün önce - depozitonun %75 i
Seyahatten 0 ila 14 gün önce - geri ödeme yapılmaz.
Belirli bir kısmı kullanılmış ürünler için geri ödeme yapılmaz.

Türkiye Turları ve Paketleri
Seyahatten 30+ gün önce - depozitonun %50 si
Seyahatten 15 ila 29 gün önce -depozitonun %75 i
Seyahatten 0 ila 14 gün önce - geri ödeme yapılmaz.
Belirli bir kısmı kullanılmış ürünler için geri ödeme yapılmaz.

Tamamı Ödenmiş Özel Türkiye Turları
Seyahatten 30+ gün önce - ürünün %20 si
Seyahatten 15 ila 29 gün önce - ürünün %30 u
Seyahatten 0 ila 14 gün önce - ürünün %75 i
Belirli bir kısmı kullanılmış ürünler için geri ödeme yapılmaz.

Feribot Seferleri
Seyahatten 30+ gün önce - ürünün %15 i
Seyahatten 15 ila 29 gün önce -ürünün %20 si
Seyahatten 0 ila 14 gün önce - geri ödeme yapılmaz.
Belirli bir kısmı kullanılmış ürünler için geri ödeme yapılmaz.

Rezervasyon onaylandıktan sonra yapılacak değişiklikler grup lideri tarafindan yazılı olarak Alaturkaya iletildiği takdirde gerekli değişiklikler herhangi bir fiyat yansıtmadan yapılacaktır. Hiçbir değişiklik garanti edilemez ve duruma bağlıdır. Eğer gruptan herhangi sayıda üye ölüm, yaralanma veya ciddi hastalıklar veya yakınlarından biri veya arkadaşının ölümü, yaralanması veya ciddi hastalık geçirmesi durumunda rezervasyonun başka bir uygun kişiye ya da tarihe benzer kalitede hizmet sunulacak şekilde transfer edilebilir.

Bu değişikliklerin yapılabilmesi için Alaturkanın seyahat tarihinden önce yaşanan durumların yazılı kanıtlarıyla birlikte bilgilendirilmesi gerekir. Alaturka tarafından müşterilere bir ödeme yapılması gerekliliği durumunda, ödenecek tutar  Bölüm 3.1 de belirtilen koşullara ve gerekli yazılı kanıtların sunulmasına göre hesaplanacak ve ödeme gerçekleştirilecektir. Ödeme sırasında bankanız tarafından yapılabilecek olası kesintiler ve ücretlerden müşteri sorumludur.

Bilgilendirme ve Fiyatlandırma Politikası
Bir rezervasyon onaylanmadan önce Alaturka broşürlerinde, internet sitelerinde veya ofis içi fiyatlarında kendi kontrolü altında olmayan hükümet kaynaklı olaylar, transfer ücretlerindeki artış, (Havayolu fiyatlarındaki ve yakıt ücretlerındeki yükselmeler dahil) tüm hizmetler için alınan ücretler (iniş vergileri yada havaalanlarında alınabilecek seyahat vergileri), vergilerde artış durumunda fiyatlarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Banka transferleri verilen tüm ücretin ödenmesi dahilinde kabul edilir. Alaturka ayrıca Paypal aracıliğıyla da ödeme kabul eder. Alaturka kredi kartı ödemelerini yalnızca Türk Lirası (TL) olarak kabul eder. Türk Lirası olarak toplam ödenecek tutar o güne ait kurun alış fiyatı üzerinden hesaplanır. Günlük kur fiyatları www.xe.com adresinden edinilebilir. Bankanız ödemesi yapılacak  tutarı Türk Lirasına değiştirirken kendi kuru üzerinden hesaplama yapacaktır. Alaturka arada oluşabilecek fiyat farklılıklarından dolayı herhangi bir sorumluluk kabul etmez. Alaturka kabin turları için yapılacak ödemelerin tamamı limandan ayrılış öncesinde yapılmalıdır. Eger önceden ödeme yapılmış ise ödemenin kalanı nakit olarak yapılmalıdır.

Alaturkaya Türkiye turları, paketleri, feribot transferleri ve özel yat turları için yapılacak tüm ödemeler seyahat tarihinden 15 gün önce yapılmalıdır. Alaturka tarafından sunulan seyahat bilgilerinin tamamı iyi niyetle yapılmıştır ve Alaturka tüm ürünleri sunulduğu şekliyle sunmak için elinden geleni yapacaktır. Alaturka teşhirde sunulan herhangi bir hizmeti veya servisi haber vermeden benzer kalitede muadiliyle değiştirme hakkını saklı tutar.

Alaturka tarafından yapılan iptaller
Alaturka herhangi bir onaylanmış rezervasyonu herhangi bir durum hakkında iptal etme hakkını saklı tutar fakat önceden garanti edilmiş seyahat paketlerini kendi kontrolünde olmayan savaş, savaş tehdidi, isyanlar, iç karışıklıklar, endüstriyel anlaşmazlıklar, terörist aktiviteler, doğal ya da nükleer felaketler, yangın, kötü hava koşulları, uçuş iptali yada diğer Alaturka kontrolü dışındaki etkiler bulunmadığı takdirde iptal etmeyecektir. Bu gibi mücbir sebepler dolayısıyla yapılan iptallerde tazminat ödemesi yapılamamaktadır ancak muadili olabilecek bir tur ayarlanamadığı takdirde Alaturkaya yapilan tur rezervasyonunu sağlayamadığı takdirde Alaturka kendisine yapılan tüm ödemeyi (sigorta ücreti hariç) geriye ödeyecek yada alternatif bir tarih veya tur önerecektir.

Alaturka herhangi bir koşulda sağlayacağı seyahat planını veya aracını değiştirme hakkını saklı tutar. Alaturka özel turları olağandışı durumlar haricinde değiştirmeyecektir. Yatların bozulması durumunda Alaturka ve/veya acentaları tazminat sağlanmadan önce yatı değiştirmek  ya da tamir etmek için 24 saate sahiptir. Eğer problem 24 saat içinde çözülürse herhangi bir geri ödeme yapılmayacaktır.

Alaturka feribot firması ve müşteri arasında aracıdır ve feribot firması tarafindan yapılan her değişiklik, gecikmeler dahil, Alaturkanın sorumluluğunda değildir. Eğer feribot firması herhangi bir değişiklik yaparsa Alaturka bu değişikliklerden (gecikme, iptal) müşteriyi haberdar etmeyi garanti eder. Gecikme veya iptal durumunda Alaturka herhangi bir geri ödeme yapmayacaktır, geri ödeme ancak müşteriye Alaturka tarafından konaklama, müşterinin alınıp bırakılacağı noktalar konusunda yanlış bilgi vermesi durumunda olacaktır. 

Seyahat Sigortası
Seyahat süresince yapılacak tüm aktiviteleri karşılayacak yeterlilikte ve en az medikal ve ülkeye geri gönderilmeyi kapsayacak bir sigorta yaptırılması tüm müşterilere tavsiye edilir. Müşteri ve tüm kişisel eşyaları kendi sorumluğundadır. Alaturka sunduğu hizmetlerin makul bir standartta olduğu sürece müşteri tarafından herhangi bir sorumluluk kabul etmez. Alaturka özellikle belirtilmediği sürece satışlarına sigortayı dahil etmez. Müşteriler tamamen kendi sigortalarını yaptırmaktan sorumludurlar.

Alaturkanın Sorumlulukları
Alaturka ürünleri, özellikle macera aktiviteleri diğer paket turların aksine müşterinin kişisel güvenliğine karşı bir risk oluşturabilir. Bu koşulları kabul ederek müşteri bu risklerin farkında olduğunu ve bu riskleri kendi rızasıyla kabul ettiğini onaylar. Alaturka müşterinin uğrayacağı kazalarda, sunulan makul hizmet seviyesini ve yasal yükümlülüklerini karşıladığı sürece herhangi bir sorumluluk sahibi değildir. Alaturka kendisi ve servis sağlayanları tüm sorumluluklarını yerine getirdikleri ve, oluştuğu iddia edilen kazalar müşterinin kendi hatası veya Alaturkanın kontrolü dışında olabilecek olağanüstü sebeplerden oluştuysa herhangi bir sorumluluk sahibi degildir. Alaturkanın hava, deniz veya demiryoluyla yapılması gereken transferlerde sorumluluğu uluslararası anlaşmalarda belirtildiği şekildedir. Kendi kontrolü dışında gerçeklesebilecek tüm gecikmeler, kazalar ya da ürün(ler)in bölünmesi durumunda oluşabilecek ekstra ücretler için Alaturka herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Seyahat Dökümanları
Tüm müşterilerin geçerli birer pasaport, vize izinleri, asılandırmalar ve önleyici ilaçlar ile diğer medikal sertifikalar ve gerekli seyahat dökümanları bulundurma sorumluluğu vardır. Alaturka yasalarda ve yönetmeliklerde oluşacak değişikliklerden dolayı müşterilerin uğrayacağı zararlardan herhangi bir şekilde sorumlu değildir. Bu konularda Alaturka tarafından iyi niyetlilikle bilgi verilecektir ancak herhangi bir sorumluluk alınmaz.

Seyahat dökümanlarının kaybolması veya çalınması durumunda Alaturka elinden gelen yardımı yapmaktan memnun olur fakat oluşabilecek herhangi bir ekstra ücretten sorumlu tutulamaz ve müşteri herhangi bir geri ödeme veya tazminat hakkına sahip değildir.

Sağlık ve Davranış
Rezervasyondan önce tüm müşteriler seçtikleri turda tarif edilen yol planını izleyebilecek sağlık ve zindelikte olduklarından emin olmaları gereklidir. Daha önceden herhangi bir sağlık problemi olan müşteriler, problemlerinin tam açıklamasını rezervasyon sırasında bildirmeli gerekli olabilecek ayarlamaları (ilaçlar ve tedaviler) yapmalıdırlar. Böyle bir müşteri bir hekimden seyahat etmeye uygun olduklarına dair bir rapor almak zorundadır. Raporun alınmaması durumunda rezervasyonun Alaturkayı bağlayıcılığı kalkar ve herhangi bir sorumluluk almaz.

Aşılama ve Alerjiler
Gideceği nokta için gerekebilecek tüm aşılamalar için müşteriler kendileri sorumludur. Tur sırasında müşteriyi etkileyebilecek tüm alerjiler veya fiziksel rahatsızlıklar konusunda Alaturka önceden bilgilendirilmelidir. Alaturka turun operasyonunu etkileyebilecek fiziksel veya mental rahatsızlık veya davranışlara sahip kişinin tura katılımını reddetme hakkını gizli tutar. Bu gibi durumlarda herhangi bir geri ödeme yapılmayacaktır. 

Müşteri Reddi ve Yerel Yasalar
Müşteriler tur sırasında Alaturka çalışanı veya temsilcisinin veya hizmet sağlayıcı çalışanının veya temsilcisinin otoritesini ve kararlarını kabul etmeye onay verir. Eğer herhangi bir rezervasyon sahibi veya müşterinin seyahatin güvenli, rahat ve mutlu geçmesine engel olabilecek şekilde davranışlarda bulunursa, müşteri turdan tamamen ya da belirli bir kısmında çıkartılabilir. Müşterinin hasta olması durumunda Alaturka gerekli önlemleri alır ve masrafları daha sonra müşteri tarafından ödenmek üzere yapar. Tüm yolcular Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uymayı kabul ederler. Alaturka herhangi bir müşterinin yasalara herhangi bir şekilde karşı gelmesi veya suç işlemesi durumunda bir sorumluluk kabul etmez.

Fotoğraf Çekmek
Yetkilendirilmiş temsilcilerimiz Alaturka ürünlerini kullanırken fotoğraflarınızı çekebilirler. Alaturka ekstra rıza gerektirmeden bu fotoğrafları dilediği reklam ve promosyonda kullanabilir. Alaturka ayrıca müşteriler tarafından yapılan yorumlar, anketler ve mektupları ekstra rıza gerektirmeden promosyon ve reklamlarında kullanabilir.

Şikayetler
Eğer bir müşteri herhangi bir Alaturka ürünü hakkında şikayet edecekse direkt olarak bir Alaturka çalışanıyla iletişim kurmalı, böylece Alaturka en kısa zamanda problemini çözebilir. Alaturka bilmediği bir problemi çözemez. Durum anında şikayeti bildirmemek Alaturkanın problemi çözebilme şansını düşürür. Eğer Alaturka problemi şikayet anında çözemezse ürünün tamamlanmasından itibaren 30 gün içerisinde yazılı bir şikayet yapılmalıdır.

Kişisel Bilgiler
Tüm müşterilerin gizliliği "Kişisel bilgilerin korunmasi" kanununa göre korunmaktadır. Sözleşmenin imzalanması itibariyle müşterinin yapılan sözleşmede yer alan yükümlülükleri onayladığı kabul edilir. Alaturka sözkonusu bilgileri direkt pazarlama sebepleri, market araştırmaları, müşteri istatistikleri, istatistikler ve Alaturka ve iş ortakları için bilgilendirme konularında kullanma hakkına sahiptir. Eğer müşteri bu bilgilerin herhangi bir şekilde kullanılmamasını istiyorsa Alaturkaya mail aracılığıyla bu bilgiyi bildirebilir ve tüm kişisel bilgileri silinir.

Konaklama
Organize edilmiş turlarda konaklamalar yapılan rezervasyona göre çift yatak/çift kişilik yatak/bir çift bir tek kişilik yatak/tek kişilik ve koğus seklinde olabilir. Tek seyahat edenler kabinde yalnız seyahat edebilmek için ek ücret ödemek zorunda degildir, özellikle istenmediği sürece ancak böyle bir istekte bulunmayan yolcular yalnız seyahat eden diğer yolcularla aynı kabine yerleştirilebilirler. Yatak çesitleri, sigara içme/içilmeme isteği ve yanyana odalar gibi istekler kabinlerin durumuna göre ayarlanabilir. Alaturka birlikte seyahat eden müşterileri aynı odada barındırmak için  elinden geleni yapacaktır ancak herhangi bir garanti verilemez. İstenilen oda tipi kabin turlarında asla garanti edilemez.

Çocuk İndirimleri
Her tur için farklı çocuk kabul olma / indirim politikası farklıdır, gerekli detaylar için lütfen Alaturka ile iletişime geçiniz. Onaylanan indirimler yalnızca tur rezervasyonu onaylandıktan sonra devreye girecektir.

Tura Dahil Olanlar ve Olmayanlar
Tura dahil olduğu özellikle belirtilmediyse Havayolu seyahatleri. Havayolu varış / ayrılış vergileri, vize ücretleri, kişisel sigortalar, kişisel eşyalar (yemeklerdeki ekstra içecekler, yol planında yemeklere dahil olmayan yiyecek ve atıştırmalıklar, çamaşır yıkama, telefon, fax veya internet / e-mail erişimi ücretleri, fotoğraf çekim ücretleri, para değiştirme ücretleri, sağlık harcamaları, ekstra bagaj ücretleri, gümrük vergileri, bahşişler vb.) Kısaca turun içerisinde dahil olduğu özellikle belirtilmeyen herşey.

Havaalanı Transferleri
Havaalanı transferleri eğer turun içine dahilse servislerin başından itibaren kullanilabilir. Transferler ülke içi transferler ve turunuzun son gününde uluslararası transfer olarak yol planı başına edinilebilir. Eğer tura dahil edilmemişse, ekstra ücret karşılığında havaalanı transferi istenebilir. Havaalanı transferleri tura dahil olsa da sonradan ekstra olarak istense de Türkiye içinde herhangi bir havaalanından tüm uçuşlar için geçerlidir.Varıştan minimum 48 saat varış saati ve uçuş numarası dahil tüm detaylar Alaturkaya bildirilmelidir. Bu detayların eksik ya da yanlış bildirilmesi durumunda Alaturka geri ödememe hakkını saklı tutar.

Boş Zamanlar
Tur boyunca belirli dönemler "boş zaman" olarak belirtilebilir. Bu dönemler öncelikle müşteriye dinlenme, rahatlama ve çevresini keşfetme şansı tanımak için belirlenmistir. Müşteri bu zamanı istediği gibi kullanmakta özgürdür. Bu boş zaman  içerisinde oluşabilecek herhangi bir kayıp, kaza yada yaralanma durumunda Alaturka herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Garantili Ayrılış Ürünleri
Garantili ayrılış ürünleri Alaturkanın kontrolü dışında oluşabilecek olağanüstü problemler haricinde broşürde belirtilen tarihte ayrılması garanti edilen ürünlerdir.

Minimum Sayıdaki Ürünler
Minimum sayıdaki ürünler Alaturka internet sitelerinde Garantili ayrılış ürünü olarak belirtilmeyen tüm ürünlerdir. Eğer minimum sayıda müşteriye ulaşılamazsa Alaturka rezervasyonunu tamamlamış müşterileri veya müşterilerin acentalarını bilgilendirecek ve bu gibi durumlarda müşteriye alternatif  bir tarihte seyahat etme şansı yada aynı kalitede ve değerde başka bir tur veya seyahate transfer edilme şansı yada geri ödeme şansı verilir. Bu durumlarda Alaturka müşteriye en uygun alternatifi bulabilmek için elinden geleni yapar.

Maksimum Sayıdaki Ürünler
Maksimum sayıdaki ürünler Alaturka Bus ve Gulet turları içinde yer alan tüm turlardır. Bu turlar için belirli sayıda bir maksimum limit belirlenmiştir. Bu limit Guletlerde kabin durumuna, Alaturka Bus için ise koltuk sayısına göre belirlenmiştir. Bu limite ulaşıldığında Alaturka rezervasyonları kapatacak ve daha fazla rezervasyon almayacaktır. Alaturka bu gibi durumlarda bu limiti kendi lehine değiştirme hakkına sahiptir.

Gulet / Kabin Turları
Turların müsaitlik durumu rezervasyondan önce onaylanmalıdır. Turdan iki gün öncesinden itibaren müşteriler ayrılış tarihini degiştiremezler. Bu tarihlerin dışında Alaturka müşterinin ayrılış tarihini herhangi bir ekstra ücret talep etmeden, turların müsaitlik durumuna göre değistirebilir. Bazı yol planlarında yalnız seyahat edenler çift kişilik odada tek başına kalmak için ekstra ödeme yapmak zorunda kalabilirler. Yalnız seyahat edenler bu ödemeyi yalnızca bütün kabinde tek başlarına seyahat etmek istiyorlarsa yapabilirler. Aksi durumlarda başka bir yalnız seyahat edenle iki kişi bir kabini paylaşabilirler.

Şartların Kabulü
Bir depozito veya tüm ödemenin yapılması tura katılacak müşterinin yukarıda yer alan ve Alaturkaya ait tüm internet sitelerinde yer alan tüm şartları okuduğu anladığı ve kabul ettiği anlamına gelir.

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?
WhasApp Destek Hattı