Alaturka Yachting logo

TRİPOLİS ANTİK KENTİ


Tripolis Antik Kenti

Türkiye de en kolay şekilde ulaşılabilecek zengin tarih miraslarıyla dolu Denizli ilini ziyaret ettiğinize hiç pişman olmazsınız. Buraya yapacağınız tatil planınızda hayatınızı deneyimle zenginleştirmek ve farklı alanları keşfetmek için elinizde kocaman bir fırsat olacaktır.

Tripolis Pamukkale’nin 20 km uzağında, kuzeybatı tarafında bulunan bir antik kenttir. Bu şehir bir yamaçtadır ve onun tam olarak yeri Menderes Nehri ile Yenicekent denilen şehrin arasındadır. Tarih boyunca, Tripolis’in birçok ismi olmuştur. Başlangıçta, adı Antoniopolis’ti ve sonradan değişerek Apollonia oldu. Daha sonra Frigya, Karya ve Lidya şehirleri arasındaki birleşmeye bir işareti olarak görüldüğü için şimdiki adını aldı ve sonuna kadar bu isimle muhafaza edildi.

Tripolis de ziyaretçiler şehir turu sırasında çeşitli binaları görebilirler. Tur esnasında şehrin en önemli konumunda tiyatro binasının bulunduğunu göreceksiniz. Bu bina farklı performansları takip etmek isteyen insanları zevk ve eğlence ortamında toplayabilmek için şehrin ortasına yapılmıştır. Tiyatro Yunanlılar tarafından inşa edilmiştir fakat yakından bina yapısı incelendiğinde Roma tiyatrosuyla benzerlik göstermektedir. Büyük bir parçası yıkılmış olmasına rağmen tiyatronun, 10.000 kişi kapasitesine kadar büyük olduğuna inanılmaktadır. Buna ek olarak, güney kente su getiren su kanallarını görmeyi de ilginç bulabilirsiniz. Roma döneminde kent yaklaşık 2 metre kalınlığında koruyucu bir duvar ile çevriliydi ve bu binaların birisine gözetleme kulesi eşlik etmekteydi.

Denizli ilçesinde böyle bir antik kent olarak diğer ilginç yerleri ziyaret etmek isterseniz
 TabeaHierapolis ya da sonunda daha az önemli antik kentten sonra fantastik ve iyi bilinen bir antik kent olan Laodekeia
 ziyaret edebilirsiniz.