Alaturka Yachting logo

TLOS ANTİK KENTİ


Tlos Antik Kenti

Bir zamanlar Likya ulusun bir parçası olmuş en güzel ve en eski kentlerinden biri Tlos Antik kentidir. Fethiye'ye 35 kilometre uzaklıkta olan bu alan dönüşümlü olarak dört nesile tarihsel bir kavşak olmuştur. Bu antik kent M.Ö. 2000 yılından beri var olup çok zengin bir tarihe sahiptir.

Tlos Pegasus'un evini temsil eder ve sırf bu yüzden bile bu güzel şehri ziyaret etmek iyi bir fikirdir. Pegasus pek çok hikâyeye konu olmuş kanatları olan çok güzel bir attır ve bu özelliği ile sadece çocuklar arasında değil yetişkinler arasında da favori bir efsanedir. Belleforontesu Efsanesi hala bu yerde çok canlı ve yerel halktan ya da deneyimli rehberlerden hikâyelerini duymak oldukça güzeldir.

Bu kasaba Xanthos vadisinde, dağın dibindedir. Eğer tepeye biraz tırmanırsanız etrafında nehir geçen güzel manzaraları tatlı esinti eşliğinde görmeniz mümkün olacaktır. Tlos’un yukarısındaki Kanlı Ali bir Osmanlı kalesidir. Roma İmparatorluğu vadisinde de en büyük damgasını terk ederken tepenin yamaçlarında bıraktıkları Likya sanat sembolleri süslemektedir. Agora bunlardan birisidir. Buna ek olarak, karakteristik bu antik kenti ziyarete gelen herkesin dikkatini çeken bir Roma tiyatrosu da bulunmaktadır. Bu amfi tiyatroda yaklaşık 20.000 kişi bir araya oturabilir. Vadide olmasına rağmen, iki tarafın yamaçlarına yerleştirilmiştir şekilde kurulan tiyatro, tiyatro gösterisi izlemek için buraya gelen herkesin rahatlığı için mükemmel bir düzen oluşturur. Bu yüzden bu şekilde onlar tam olarak performansları görebiliyordu. Ayrıca, burada bir Roma yönetim binası, Roma hamamı ve döneme ait ilginç birçok kalıntıları görebilirsiniz.

Bu antik kent ziyareti sizi mutlu ettiyse Letoon Antik Kent, Pınara veya Xantho