Alaturka Yachting logo

TELMESSOS


Telmessos

Birçok turistin Fethiye’ye yaptığı ziyaretlerin ilk nedeni eski Telmessos antik kentini görmeyi istemeleridir.  Bu antik şehir rüzgârları tepelerden etrafını koruyan ve herhangi bir zamanda Ege Denizi’ne yelken açmış olan gemiler için mükemmel bir sığınak olmuştur.

Yıllar geçtikçe Fethiye dört isim değiştirdi ve seri olarak Telmessos birincisi oldu. Bundan sonra VIII yüzyıl da şehir başka bir isim aldı bu isim Anastasiopolis oldu. Anastasiopolis isminden sonra bu muhteşem yer için yeni bir isim Makrolar çıktı ve son olarak ise ismi Fethiye oldu. Bu liman burada tüm gemilerin başlangıç noktasıdır, çünkü günlük tekne turlarına veya birkaç günlük seyir halinde tura çıkmak isteyen turistler için son derece ilginç bir mekândır. Tarih boyunca, bu alan eski Likyalıların en önemli kenti sayılırdı.

Telmessos çok güzel bir şehirdir ve fazlaca kültürel değerlere sahip bir antik kenttir. Eğer antik ken gezilerinizden hoşlandıysanız yakınlarda bulunan Leto Antik Kentini de gezebilirsiniz. Çünkü bu şehirlerin her birinin farklı bir hikâyesi vardır ve ziyaretçilerin dikk