Alaturka Yachting logo

TABEA ANTİK KENTİ


Tabea Antik Kenti

Tüm ziyaretçiler için Denizli ilçesinde keyifli bir gezinin olacağı neredeyse garanti edilir. Bir hediye gibi size sunulan güzelliklerin hepsinin tadını çıkartmak için zamanınızı iyi değerlendirmeniz gerekir.

Bu alanda keşfedebileceğiniz antik kentlerinden birisi Tabea antik kentidir. Bu muhteşem şehir Muğla karayolundan 78 kilometre uzakta Denizli'de yer almaktadır. Diğer antik kentlerin ziyaret edilmesinin yanı sıra Tabea Denizli ilçesi için mücevher niteliğinde bir alandır. Bu şehrin kazı çalışmaları 2007 yılında başladı ve dünyanın her yerinden turistleri toplamaya başladı.

Bu şehri ilginç kılan şey birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olmasıdır. Burada yaşayan insanların her birisi farklı medeniyetlere sahip insanlardı. Her ulus şimdi şehrin kazılarında ortaya çıktığı gibi kendisinden bir parçasını burada bıraktı. Roma hamamı, Osmanlı cami ve Helenistik Çağa ait birçok anıt kalıntılarını burada görebilirsiniz. Tabea Büyük İskender döneminden sonra kurulan bir Anadolu kentidir. O zamandan beri birçok yöneticinin kendi adına yapılan gümüş sikkeleri ve bronz sikkeleri vardır.

Şehre baktığınızda, bunun doğal bir kaleye benzediğini göreceksiniz. En azından birkaç saat kalıntıları ziyaret ve keşfetmekle geçirebilirsiniz. Eğer daha iyi bilinen ve etrafında daha fazla turist bulunan başka yerlerde görmek istiyorsanız Tripolis antik şehri güzel bir seçim olacaktır. Buna ek olarak, Laodekeia antik kentinde yaşayan insanların geçmişi keşfetmekte size heyecan verecektir. Sonunda da Türkiye'de ge