Alaturka Yachting logo

SELGE ANTİK KENTİ


Selge Antik Kenti

Selge Antik Kenti, Köprülü Kanyon ve onun 90 km ilerisinde bulunan Antalya’nın arasında yer almaktadır. Selge`ye olan yolculuğunuzda Toros Dağlarının muhteşem görüntüsünü izlemekten kendinizi alıkoyamayacaksınız. Bu görüntü gerçekten harikadır ve birçok kartpostala görüntü olmaktadır. Bir antik kenti ziyaret etmekle kalmayıp bu yörenin tüm güzellikleri ile de karşılaşacaksınız. Bu Antik kent etrafını çevreleyen uçurumlar ve vadiler tarafından doğal yollar aracılığıyla oldukça iyi korunmuştur. Selge üç tepeye inşa edilmiştir ve kendisini çevreleyen 4 kilometrelik bir şehir duvarına sahiptir. 

Buradaki göreceğiniz birçok yapı Roma döneminde onların kendine has mimari teknikleriyle inşa edilmiştir. Bunların başında harika görüntüsüyle tiyatro ve Oluk köprüsü gelmektedir. Oluk köprüsünün de günümüzde hala kullanılıyor olması Roma mimarisinin büyük başarısıdır. Buradaki tiyatro bir tepenin yamacına yapılmıştır ve 10.000 kişi kapasitesi vardır. Ayrıca Olimpiyatların benzeri oyunların ve yarışmaların düzenlendiği ve galiplerinin heykellerinin bulunduğu bir de Stadyum mevcuttur. Burada görebileceğiniz diğer antik yapılar ise, kilise, mezar taşı ve su sarnıçlarıdır.

Burada geçirdiğiniz vakitten keyif aldıysanız, Selekueia Antik Kenti, Perge Antik Kenti ve Ariassos Antik Kenti‘ni de ziyaret edebilirsiniz.