Alaturka Yachting logo

SAKLIKENT KANYONU


Saklıkent Kanyonu

Fethiye’de yapacağınız güzel tatil süresi içinde Saklıkent Kanyonu’nu gezmezseniz Fethiye güzel yerleri ziyaret etme ilkesi tam olarak gerçekleşmiş olmayacaktır. Biraz cesaret ve fiziksel kuvvetinizle bu kanyonu keşfetmek size inanılmaz güzel bir deneyim imkanı sunacaktır.

İsminden de anlaşılacağı üzere saklı cennet olan bu kanyon gizli bahçe anlamını taşır. Bu güzel Saklıkent kanyonu 20 kilometre uzunluğundadır ve araba ile Fethiye’ye 40 dk. uzaklıktadır. Kanyonun inanılmaz uzunluğu sayesinde, sadece Samarya'ya arkasında, Avrupa'daki büyüklük sıralamasında ikinci sırada yer alan bu alan hem uzunluk hem derinlik olarak karşılaştırılırsa Türkiye'de ilk sırada yer almaktadır. Bu kanyon 1996 yılında Milli Bölüm ilan edildi ve devlet tarafından koruma altına alındı. Hükumet koruması altında bu bölüme ait 1.643 hektar alan bulunmaktadır. Yıl boyunca, ziyaretçiler kanyon girişinde sembolik bir ücret ödedikten sonra içeriye giriş yapabilirler.  Kanyona giriş izni sadece yaz aylarında serbesttir.

Saklıkent Kanyonu'na giriş yaptıktan sonra 4 kilometre uzunluğunda sular içinde keyifli bir yürüyüş sizi beklemektedir.
Doğanın kendi yolunu şekillendirdiği yolsa yürürken etrafını çevreleyen surların görünümünün keyfine varacaksınız. Saklıkent kışın bu alanlarda neredeyse geçilmez kılan şey Toros Dağlarından gelen şiddetli suyun kanyondan akarak Xanthos Nehri’ne yolculuk yapmasıdır. Tüm uzunluğu ve zengin bitki örtüsü ile dünyanın her yerinden gelen turistleri Saklıkent Kanyonu etkilemektedir.
Saklıkent Kanyonu’nun ardından gidecek daha farklı yerler arıyorsanız
Yaka Park ve Tlos Antik Kenti ziyaret etmek size farklı deneyimler yaşatacaktır. Ayrıca günün keyfine varacağınız harika zamanla