Alaturka Yachting logo

RÜSTEM PAŞA CAMİ


Rüstem Paşa Cami

Türkiye’de ve dünyada Muhteşem Süleyman'ı duymayan kimse yoktur ve onun İstanbul'a bıraktığı eserler çok değerlidir. Tarih ile ilgilenen kişiler onu güzeller güzeli kızı Mihrimah Sultan ve onun büyük vezir kocası Rüstem Paşayı iyi tanır. Bosna`da doğmuş olan sadrazam Rüstem Paşa İstanbul`a bir başka ve güzel tarihi eser kazandırmıştır.

Rüstem Paşa Cami 1563 yılında Koca Sinan tarafından inşa edilmiştir. Yapımında kullanılan karolar ve özel İznik çinileri 16. yüzyıla dayanmaktadır. Duvarlar tamamen onlarla kaplıdır ve tahmini 2300 adet çini vardır. İşte bu camiyi farklı ve belirli kılan şey bu tarihi eserlerle kaplı olmasıdır. Caminin iç kısmı son derece güzel ve canlı renklere sahip çiçek tasarımları ile donatılmıştır.

Boyut olarak bakıldığında bu cami diğerlerine göre çokta özel bir cami değilmiş gibi görünebilir. Fakat camiyi olağanüstü kılan şey onun muhteşem güzelliğidir. Edirne'de bulunan Selimiye cami portatifinde olan bu eserin iç dekorasyonuna Sadrazam Rüstem Paşa servetini vermiştir. Rüstem Paşa büyük bir cami olmamasına rağmen zengin iç dekorasyonu ile benzersizdir. Eğer İstanbul'a aşina değilseniz camiyi bulmak biraz zor olabilir. Bunu için sitesinden adresini kontrol edip gitmeniz bulmanıza yardımcı olacaktır.

Eğer yaptığınız bu tarihi gezi hoşuna gittiyse; 
Sultan AhmetSüleymaniye ve Şehzade Mehmet Camilerini de gezmeniz sizin için eğlenceli ve heyecan verici olacaktır. Yapacağınız turda Osmanlı İmparatorluğunun geçmişinin ruhunu yaşayacaksınız.