Alaturka Yachting logo

ORTAKÖY CAMİ


Ortaköy Cami

İstanbul ziyaretiniz sırasında eğer motifleriyle tarzını ortaya koymuş binaları görmek istiyorsanız, en iyi çözüm Ortaköy Camisini ziyaret etmek olacaktır. Bu cami, İstanbul Boğazı, Ortaköy ve Beşiktaş iskelesi denilen meydanda yer almaktadır. Özel bir atmosfere sahip bu camiyi gezerken farklı bir hisse kapılacaksınız.

Bu muhteşem cami usta mimar Nigoğos Balyan tarafından yapılan bir sanat eseridir. Bu caminin mimarının Dolmabahçe Saray'ının yapımında çalıştığı ve bu eseri 1853 yılında tamamladığı bilinmektedir. İnsanlar bu güzel camiyi Büyük Mecidiye Cami ya da Ortaköy Cami olarak bilmektedir. Avrupa yakasında bulunan bu cami şehrin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Ortaköy caminin iki minaresi vardır. Minarelerin her birinin balkonu bulunmaktadır. Camide duvarları pembe rengi içeren gerçek bir mozaik taş dekorasyonlar vardır ve onlar tek kubbe üzerine kuruludur. Duvarların geri kalanı beyaz taşlardan oluşan bir dekorasyona sahiptir. Burası aslında bir Sultan'ın yazlık sarayını temsil eden Harim ve Hünkâr Kasrı içerir. Güzelliği ile dikkat çeken cami; İstanbul’un ana meydanlarından birinde bulunan çekici konumu sayesinde, gerçek bir başyapıt olarak hem hayranlarının hem inananların hem de meraklı turistlerin ilgi odağındadır.

Farklı dönemlere ait farklı mimarileri ile dikkat çeken daha birçok cami İstanbul’da vardır. Rüstem Paşa Cami,  Sultan Ahmet Cami ve Kanuni Sultan Süleyman ile onun sevgili eşi Hürrem Sultan'ın toprağa verildiği S&u