Alaturka Yachting logo

ONİKİ ADALAR


Oniki Adalar

Türkiye'nin Fethiye ilçesi boyunca en büyük kolaylık, gezilecek yerlerin şehrin hemen dışında, çevresinde bulunmasıdır. Sadece zamanı iyi organize etmeniz, günlük tekne turları teklifine bakmanız ve açık denizde yelken açmanız gerekir. On iki Ada turu, günlük seyahatler sırasında daha fazla yeri ziyaret etmenin ve çeşitli yerlerde eğlenmenin en iyi yoludur.

Bu yolculuk sırasında göreceğiniz en güzel yerlerden biri muhteşem bir Kleopatra hamamı. Bu, depremden sonra kıyıya inen ve şimdi gerçek bir turistik mekan olan Hamam'ın yanındaki alanın tadını çıkardığı koy. Bu Hamam, geleneğe göre, Marc Anthony'den bugün bile gizemli bir ayartıcı ve güzel bir kadın anlamına gelen sevgilisi Kleopatra'ya bir hediye oldu. Kleopatra tam olarak körfez yakınındaki kaplıcadan gelen su ile yıkanarak güzelliğini korudu. Kleopatra'nın güzelliğinin sırrını keşfetmek isteyenler, en azından denizin kokusunu ve geçmiş Kleopatra'nın çağının ruhunu hissetmek için buraya gelirler.

Telandria, Fethiye Körfezi'ndeki en büyük adanın eski adıdır. Bugün ada Tersane Adası olarak bilinir ve bazıları buna Tersane Adası adını verir. Adanın orijinal adı, Birinci Dünya Savaşı döneminde değiştirildi, çünkü o sırada Türkler adayı liman olarak kullandılar. Tersane Adası her zaman bir Türk adası değildi, bir zamanlar Yunanlılar tarafından iskan edilmiştir. XX yüzyılın başında bir nüfus değişimi olduğu için, Yunanlılar adadan ayrıldı ve Rodos'a taşındı. Ancak, turistlerin görebileceği 100'den fazla evin kalıntıları hala var. Yunanistan mirası, atalarının mezarlarıyla birlikte bu dönemden kalma iki kiliseyi içerir. Ziyaretçiler adaya adanın bir parçası olan koydan girebilir ve biraz daha iyi gözlemleyenler gemileri kabul edecek kadar derin olan ve Tersane limanını temsil eden kanalı görebilirler.

Turun bir parçası olan eşsiz takımadalar beş farklı adadan oluşuyor ve bu kısım Yassıca Adaları olarak biliniyor. Yerel nüfus arasındaki hikayelere göre, adalardan birinde Şeytan yaşıyor. Hikayeyi daha da gizemli yapan şey, şeytan Saytanlı Ada adası ve çevresindeki Hacı Halil adlı adalar arasındaki geçidin gemiler için geçilmez olmasıdır. Mantıksal bir açıklama var çünkü deprem nedeniyle yıkılan köprünün kalıntıları nedeniyle geçit kapalı. Ancak, bu adaların doğal güzelliğini gördüğünüzde, güzel bir kumsalın yakınında rahatlayacak ve bu hikayeleri unutacaksınız.

Flat Adaları, tüm ziyaretçiler için çok ilginç olan bir başka cazibe merkezidir. Kumlu şeritlerin bir adadan diğerine geçebilmesi nedeniyle kümeyi birkaç küçük ada oluşturur. Kızıl Adaları keşfetmek gün batımının en iyi olduğu zaman olacak. Harika doğa, temiz su ve hoşunuza gidecek güzel plajlar var, adada yerleşik değil, bu yüzden doğa ve deniz ile bir bağlantının tadını çıkarabilirsiniz. Ancak, gece günbatımında, bu yerin adını nasıl aldığını büyülü göreceksiniz. Plajdaki çakıl taşlarına bakarsanız, çakıl taşları kırmızımsı bir renkte parladığından gözlerinizin önünde doğal harikayı görürsünüz.

Egzotik gezi ve ada turu, tüm turistler üzerinde güçlü bir izlenim bırakıyor. Bu harika deneyim, özellikle
Yassıca Adaları'nda benzer bir macera için tekrar gitmek istemenizi sağlayacaktır. Ancak tarihe özlem duyuyorsanız ve savaş sırasında gemilerin bir kez yelken açtığı rıhtım ve kalıntılardan geçmek istiyorsanız, Tersane Adası'na geri dönün. Önceki turda görmemiş olabilecekleri yeni bir şey isteyenler, kesinlikle yerli halkın Pig Adası olarak adlandırdığı Domuz Adası'na gidebilirler.

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?
WhasApp Destek Hattı