Alaturka Yachting logo

OLİMPOS ANTİK KENTİ


Olimpos Antik Kenti

Bereketli Akdeniz ağaçlarıyla muhteşem bir manzaranın arasında yer alan Olimpos, Antik Lidya şehirlerinden biridir. Tarihi M.Ö. 2. yüzyıla kadar dayanan bu kalıntılar bir zamanlar Likyalılar daha sonrasında Romalılar ve orta çağa doğruda Venedikliler için yerleşim alanı olmuştur. Bir zamanlar Antik Likya’nın en büyük şehri olan bu alan adını, günümüzdeki ismi Tahtalı dağı olduğu düşünülen yerden almıştır. Antik alana ulaşmak için yolun sonundan yaklaşmalı yada çıralı limanından giriş yapmalısınız. 

Köklü tarihinin dokularını inceleyebileceğiniz bu kentte fazla kazı çalışmaları yapılmadığı için kentin değerli parçalarının önemli bir kısmı bitki örtüsünün altında gün yüzüne çıkmayı bekliyor. Antik alana vardığınızda, gymnasiumu, agorayı, akropolisi, antik hamamı ve antik tiyatroyu küçük bir giriş ücreti ile keşfedebilirsiniz. Yada yürüyüş yolunu takip ederek ön taraftaki sahile varabilir ve turkuaz renkli denizde yüzebilirsiniz. Ayrıca bölgenin harika yapısından dolayı yapabileceğiniz birçok aktivitede mümkündür. Örneğin; dağ yürüyüşü, bisiklet, dağ tırmanışı yada su kayağı bunlardan bazılarıdır…

Burada geçireceğiniz harika zamanın ardından keşfedebileceğiniz diğer alanlar şöyledir; Olympos Beydaglari Milli Parkı, Chimera ve Cirali.