Alaturka Yachting logo

NİSİROS


Nisiros

Bu volkanik Yunan adası, Ege denizinin Oniki Adalarından biridir. Kos ve Tilos'un arasındaki mevki de yer alır. Buraya Kos, Rodos yada Pire den feribot ile ulaşım da mümkündür. Turizm açısından henüz keşfedilmemiş bu alanın fazla ziyaretçisi olmadığı için doğal yapısı bozulmadan çok güzel korunmuştur. Yunan mitolojisine göre bu ada tanrılar ve devler arasındaki savaş sırasında oluşmuştur.

Denizlerin tanrısı Poseidon, Dev Polyvotis’i Kos'a kadar kovaladı ve kendisinden bir parça keserek düşmanlarına fırlattı daha sonra onu sonsuza dek Ege denizinin derinliklerine gömdü. Oldukça derinlere gömülen bu devin uzun zaman sonra, kızgın nefesi ile volkanik patlamaya neden olduğu ve bu adanın da bu şekilde gün yüzüne çıktığı söylenir. Bilime göre ise bu ada geçtiğimiz 150 yıldaki volkanik patlamalar nedeniyle oluşmuştur. Bu aynı zamanda Ege kıyılarının neden oldukça taşlık ve kayalık olduğunu da açıklığa kavuşturuyor. Burası, birçok Ortodoks kilisesinin yanı sıra 1315 yılında adayı fetheden Knights Hospitaller tarafından yaptırılmış olan ihtişamlı bir kaleye sahiptir. Nisiros adası volkanının hala daha aktif olduğu düşünülür ve kraterlerine kolay ulaşılabildiği için her yıl tüm dünyadan buraya binlerce turist ve bilim adamı gelmektedir. Bu volkan ve Nisiros adasının muhteşem köylerinde yaşayacağınız sakinlik, sizi burada büyüleyecek olan iki temel özelliktir. Son olarak adada, uzmanlar tarafından eşsiz olduğu belirtilen çok zengin bir bitki örtüsü vardır.

Bu adaya olan ziyaretiniz diğer Yunan adalarına olan merakınızı arttırabilir. Ziyaret edebileceğiniz diğer alanlar; Pserimos Adası, Kalymnos ve Leros’dur.