Alaturka Yachting logo

KİMERA (YANARTAŞ)


Kimera (Yanartaş)

Orijinal olimpiyat ateşinin nereden geldiğini görmek ve keşfetmek istiyorsanız Olimpos yakınlarındaki Kimera
yanartaşına doğru yola çıkmalısınız. 

Çıralı plajının orada bulunan bu doğal gaz kaynağının eski Yunan mitolojisinde de efsanesi vardır. Efsaneye göre Ephhyra Kralı Glaukos’un oğlu, Hipponoes’in kardeşi Belleros’u öldürür. Bulunduğu yerden sürülen Galaukos Bellerophontes adını alarak kral Argos’a sığınır. Kral Argos onu öldürmek istemez ve onu Likya Kralın’a gönderir. Likya Kralı Bellerophontes’i arslan başlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alev saçan canavar Chimera ile dövüşmesi için Olimpos dağına gönderir. Pegassos adlı kanatlı atıyla dağa giden Bellerophontes Kimera’yı mızrağı ile yerin yedi kat altına iter. Chimera ise yerin yedi kat altından ateşlerini ve alevlerini saçmaya devam eder. Yanartaş dan çıkan alevlerin geçmişten gelen söylentiye göre hala yerin yedi kat dibinden Kimera'dan geldiği söylenir. 

Bellerophontes mutluluğunu kutlamak için Olimpos da bir şenlik ve yarış düzenlemiştir. Yarışa katılanlar Chimera`nın ateşi ile meşalelerini yakarak Olimpos şehrine doğru koşmaya başlarlar. Böylece Olimpiyatların ilki Anadolu`da gerçekleşmiş olur. Şu anda Olimpiyat Meşalesinde bulunan sönmeyen ateşin efsanevi hikayesi burdan gelmektedir. 

Gece vaktinde bu yanartaşa gelmek size büyüleyici bir deneyim yaşatacaktır. Ayrıca geceleyin dikkatli bakıldığında mavi alevleri görebilirsiniz. Antik çağlarda Akdeniz kıyısında yelken açan denizciler kendi yolculuklarında dönüm noktası olarak bu parlak alevleri kullanırlardı.

Kimera’ya gitmek için 250 metre civarında yokuş yukarıya taşlık bir yolu vardır. Yaklaşık bu yürüyüş 45 dakika kadar sürmektedir. Alevleri ve orada patlama taş alanını inceleyen Asides Bizans kalıntıları ve Hephaistos’a adanmış bir pagan tapınağı bulunmaktadır.

Kimera(Yanartaş) dan sonra kolay mesafede ulaşabileceğiniz Olimpos’un diğer noktaları Olimpos Beydağları Milli Parkı Olimpos Antik Kenti ve Faselis`dir.