Alaturka Yachting logo

KAKLIK MAĞARASI


Kaklık Mağarası

Denizli ilinde Kaklık Mağarası az bilinen yerlerden birisidir ve yapısı bakımından Pamukkale’ye benzemektedir. Kaklık Mağarası’na, bu nedenle Yeraltı Pamukkale'si denilmektedir. Mağara ve Pamukkale arasında 45 km mesafe var iken, yaklaşık 30 kilometre uzakta Denizli ili vardır. Ancak, merdiveni andıran benzer bir yapı, bu iki yerde benzer kılan yönlerini görebilmek için Pamukkale’yi de ziyaret etmeniz gerekmektedir. Zaten açık havada kalker gezisi yapmak size birçok anı biriktirecektir.

Kaklık Mağarası küçük ve çatısı dağılmasından sonra ortaya çıkan bir mağara şehridir. Kükürt tam mağaranın girişinde ziyaretçiler için hazır beklemektedir. Toplam uzunluğu 190 metre ve en derin noktası toprak yüzeyinin altında 14 metre mesafededir. Bu mağaranın tarihinin daha eski 2,5 milyon yıl olduğu söyleniyor. Bu mağara Pliyosen döneminde kuruldu. Turistler için, 2002 yılından bu yana ziyarete açılan bu ilginç yer yavaş yavaş turistik önem kazanmaya başlamıştır.

Mağaranın içinden geçen suyun ayrılmaz bir parçası olan kükürt, kireç taşı alanlarının tipik bir beyaz renge sahip olmasını sağlar. Kükürt ile birlikte sodyum bikarbonat birleştiği için mağarada çürük yumurta kokusu hakim olmasına rağmen bu sizi yıldırmasın. Bu çok ilginç ama tüm ziyaretçiler tur sırasında mağarada vakit geçirdiklerinde heyecan ve mutluluk duyuyor.

Yakın yerlerde gezilebilecek çok ilginç alanlar vardır. Bunlardan bazıları Ağlayan Kaya Şelalesi, Güney Şelalesi ve Sarayköy Spa olabilir. Ziyaretlerinizi bunlardan herhangi birisine yaparsanız sizi farklı ve özel hissettirecek ve tatiliniz tamamen farklı bir boyut alacaktır.