Alaturka Yachting logo

İSTANBUL


İstanbul

İstanbul Hakkında
14 milyonluk nüfusu ile İstanbul, dünyanın sekizinci büyük şehridir. Eski ve yeninin, Asya ve Avrupa'nın birleşimi, dünyayı keşfetmek için en büyüleyici şehirlerden biri olmaya devam ediyor. 2000 yılı aşkın bir geçmişe sahip bu şehirde geçmiş iyi korunmuştur ve şehrin kendisi birbirini takip eden üç imparatorluğun eski başkentidir; Hıristiyan, İslami ve Osmanlı İmparatorlukları. İstanbul'un uzun ve renkli bir tarihi olmasına rağmen, bugün İstanbul modern, modaya uygun, yaratıcı ve çeşitli bir şehir. Taksim yakınlarındaki bar ve restoranlarda modern İstanbul'u görün ya da Sultanahmet'teki tarihe girin ve muhteşem Sultanahmet Camii ve Ayasofya'nın yanı sıra Osmanlı iktidarı Topkapı Sarayı'nı görün. İstanbul'da iken ziyaret edilecek birçok cazibe merkezi var, ancak en dikkat çekenlerden bazıları modaya uygun Galata, güzel Boğaz ve Haliç, Prenses Adaları ve şehrin Asya yakasıdır.

İstanbul'a Nasıl Gidilir
Avrupa'nın önemli bir şehri olan İstanbul'a dünyanın her yerinden uçakla kolayca ulaşılabilir. İstanbul Havalimanı, İstanbul'un Avrupa yakasının Sultanahmet ilçesini içeren ana şehir merkezine yaklaşık 40 dakika uzaklıktadır. İstanbul'un Asya yakasında bulunan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na da birçok havayolu şirketi uçmaya başladı. Bu havalimanından Taksim Meydanı'na ulaşmak yaklaşık bir saat sürüyor ve Taksim Meydanı'na ve havaalanına çift yönlü servis seferleri var.

Türkiye'deki diğer tüm bölgeler Fethiye, Ankara, İzmir, Kapadokya, Antalya ve Çanakkale gibi otobüslerle İstanbul'a bağlanıyor. İstanbul aynı zamanda fantastik feribot sistemi ile de bağlantılıdır.

İstanbul'da nerede yenir
İstanbul'da Nereden Başlamalı? Şehir büyük ve restoranlar, kafeler, barlar ve paket servisi olan restoranların ve dükkanların seçimi daha da büyük. İstanbul'u ziyaret edenlerin çoğu Sultanahmet Camii ve Ayasofya dahil tüm önemli yerlerin yakınında Sultanahmet'te kalma eğilimindedir. İlk olarak turistlerin yanı sıra yerli halkın da uğrak yeri olan bir restoran Giritli. Bazı tipik yemekler ceviz ve beyaz peynir ile doldurulmuş zeytin ve deniz ürünleri ve orzo salatası içerir. Ancak, en çok övülen yemeği, zeytinyağında ızgara ahtapot bacağıdır.

Matbah, Topkapı Sarayı ve Ayasofya arasında bulunan otantik bir Osmanlı yemek deneyimi sunuyor. Tüm yemekler mümkün olduğunca orijinal tarife yakın pişirilir ve yemek ve menüde ilk oluşturulduğu dönem hakkında küçük gerçekler eşlik eder.
Çiğdem Pastanesi 1961'den beri açıktır ve klasik Türk hamur işleriyle ziyafet çekmek için harika bir yerdir. Börek İstanbul'un en iyilerinden.

İstanbul'un Asya yakasına doğru ilerleyen Taksim Meydanı, bu kenti ziyaret edenlerin kalma ve yemek yeme eğilimi gösterdiği başka bir yerdir. Bu alan aynı zamanda kaliteli yemeklerden rahat yemeklere kadar geniş bir seçim yelpazesi sunmaktadır. Bahsetmek için en iyi yerlerden bazıları, İskandinav ve Türk mutfağının birleşimi olan Mikla, Meze by Lemon Tree tam da buna hizmet ediyor – bir diğeri fakat sonuncusu değil, Galata ve Osmanlı esintili tarifleri ile ünlü Cachi.

İstanbul Gezilecek Yerler
Özetle, İstanbul'un tüm büyüleyici manzaralarını ve faaliyetlerini kısaca söylemek zordur. Görkemli antik gelenekler, muhteşem kültürel karışım, görkemli mimari ve unutulmaz yemekler, bu şehri ziyaret etmeyi eşsiz ve keyifli bir deneyim haline getiriyor. Tek bir şeyi kaçırmadığınızdan emin olmak için yürümenizi ve keşfetmenizi öneririz! Şehrin parlak mimarisinin en göze çarpanı Topkapı Sarayı, Ayasofya ve Sultanahmet Camii'dir. Topkapı Sarayı bir zamanlar büyük Osmanlı İmparatorluğu'nun kalbiydi. Bir zamanlar Sultanlara ev sahipliği yapan saray, kaçırılmaması gereken bir manzaradır ve üstünde bulunduğu tepeden gerçekten büyülü manzaralar sunar. Ayasofya, Bizans mimarilerinin en büyük şaheserlerinden biridir. Büyük İmparator Justinian tarafından 537 yılında inşa edilen otel, 9 yüzyıl boyunca dünyanın en büyük katedrali olarak kaldı. Bugün Türk tarihinin yeniden canlandırdığı görkemli bir müze olarak işlev görüyor. Ayasofya'nın tam karşısında, gerçekten huzurlu bir yer olan Sultan Ahmed Camii olarak da bilinen Sultanahmet Camii bulunmaktadır. Altı büyük minaresi ve muhteşem iç mekanı ile süslenmiş olan cami, yerel müslümanlar için çok saygı duyulan bir yer.

Eğer bir alışverişkolik iseniz, Kapalıçarşı'da Arap tarzı alışveriş size oldukça şaşırtıcı bir zaman sunacak. En sevdiğiniz hediyelik eşyayı ve diğer birçok yararlı şeyi toplayabilirsiniz. Kim bilir uçan bir halı veya sihirli bir lamba bulabilirsiniz. Çarşı'dan çok uzak olmayan şaşırtıcı Yerebatan Sarnıcı. 6. yüzyılda Romalılar tarafından şehre temiz su sağlamak için inşa edilmiştir. Büyük alanı, muhteşem kavisli ve süslü birçok yeraltı sütunu ile doludur ve oldukça eşsiz ve büyülü bir atmosfer yaratır.

İstanbul'u gezmek, yemekleri tatmadan tamamlanamaz. Burada birçok birinci sınıf restoran, kafe, otel ve hatta sokak tarafı tezgahları bulacaksınız, bu da size ilginç lezzetli yiyeceklerini ve kebaplarını takdir etme fırsatı sunuyor. İstanbul ayrıca yerel hamam olarak bilinen birkaç büyüleyici Türk hamamına ev sahipliği yapmaktadır. Bu hamamlar Sentinus Wellness, spa ve masaj gibi birçok hizmet sunmaktadır. Büyük İstanbul şehri aynı zamanda dünyanın en eski demiryollarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Beyoğlu'na giden yokuş yukarı demiryolu yolculuğu oldukça muhteşem olabilir.

Zamanı çok olanlar için, Boğaz'a bir feribotla gezmek, Prenses Adaları'nı ziyaret etmek, hatta Gelibolu'ya günlük bir gezi yapmakta fayda var. 
Türkiye'nin diğer yerlerine yapacağınız seyahatleriniz için yıldızların altındaki gece geç saatlerde Akdeniz veya Bodrum boyunca bir yolculuk için İzmir'i ve Efes Antik Kenti'ni, Fethiye'yi mutlaka ziyaret edin.

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?
WhasApp Destek Hattı