Alaturka Yachting logo

GÜNEY ŞELALESİ


Güney Şelalesi

Türkiye'de Denizli ilçesine ait doğal güzelliklerden birisi olan Güney Şelalesi'ne yapacağınız gezi sizin için unutulmaz bir deneyim olacaktır. Bu günlük gezi, hoş bir anı halinde hatıralarınız da olağanüstü manzarası ve özel yapıya sahip doğal cazibesi ile yer bulacaktır.

Güney Şelalesi, Cinlere Koyu içinde güney bölgesinden 4 kilometre uzaklıktadır. Şelale Büyük Menderes Nehri’ne aittir ve Türkiye'nin doğal güzellikleri listesinde 23. sırada yer almaktadır. Bu alan korumalı ve birinci derece sit alanı düzeyine sahiptir. Şelale yaklaşık 20 metre yükseklikteki kaynaktan başlar ve şelalenin suyu kireçlidir. Suyu kireçli olduğu için akan suyun etkisi ile krater tarzı doğal şekiller ortaya çıkmıştır. Şelalenin geldiği dağların çatalları ile oluşan ilginç terasları olağanüstü bir manzaraya ev sahipliği yapmaktadır.

2013 yılında Güney Şelalesi nedeniyle bu bölgede meydana gelen toprak kayması sonucu burası önemli hasar görmüştür. Doğal güzelliğin çöküşünü durdurmak için yetkililer, bu konuya büyük bir endişe ve önem ile yaklaşmıştır. Yetkililerin yatırımı ve özel çabası sayesinde, şelale eski güzelliğini kazanmıştır. Bu durum hem yöre halkını hem de gezgin turistleri mutlu eden bir gelişme olmuştur. 

Doğal güzellikleri keşfetmek için tatil bölümünü böyle güzel anlarla geçirmek mükemmel bir çözümdür. Denizli Bölgesinde doğal güzellik bakımından bir bolluk vardır ve Güney Şelalesinin yakınında Ağlayan Kaya Şelalesinin de tadını çıkarabilirsiniz. Bölgenin zengin tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek için Hierapolis Antik Kente bir gezi yapabilirsiniz. Denizli bölgesinde büyük önem taşıyan başka ünlü bir doğal