Alaturka Yachting logo

GÖCEK


Göcek

Göcek Türkiye'nin güney batısında yer alır, Fethiye'ye bağlı küçük şirin bir tatil kasabasıdır. 1980 yılına kadar keşfedilmemiş olan bu yer, bu tarihten sonra hızla büyümesini gerçekletirmiş ve Akdeniz'de turizm açısından önemi artmıştır. Göcek sahip olduğu eşsiz doğa görünümü ve kültürü sayesinde Türkiye'nin en dikkat çeken yerlerindendir. Sahip olduğu temiz suları, yat limanları ile hem yurt içinde hemde yurtdışında giderek ünü artmakta olan bir yer.

Göcek sahip olduğu fiziksel özellikler sayesinde, dünyanın denize açılmak için en uygun yeridir. Göcek, geçmişte Dalyan ile Fethiye arasında kalmış bir Likya yerleşimidir. Buradaki koylarda ve Fethiye yolu üzerinde bir çok tarihi kalıntılar ve anıt mezar görebilirsiniz. Buranın isminin nereden geldiğini ortaya koyan 4 farklı rivayet vardır. İlk varsayım buranın isminin Köçeklikten geldiği düşünülmektedir. Eskiden bu yörede yapılan düğünlerde Rodos'tan getirtilen Köçekler oynamaya başlamış. Daha sonra civar köylerden buraya Köçekli Köy olarak bahsetmeye başlamışlar. Fakat bu durum köy halkının hoşuna gitmemiş ve hatta düğünlerine köçek getirmekten bile vazgeçmişler. Bölge halkının küçümser davranışları yüzünden köyün adı 'Göcek' olarak değiştirilmişti.

Bir diğer düşünce ise 'göç' kavramından geldiği düşünülmektedir. Bölge halkı her yıl bahar ayında göç eder sonbahar da ise geri dönerlermiş. Göçmek için hazırlandıktan sonra köylüler birbirlerine 'Göç zamanıdır, "haydi göçek" diyerek yola çıkarlarmış.

-->
X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?
WhasApp Destek Hattı