Alaturka Yachting logo

GEMİLER ADASI


Gemiler Adası

Gemiler Adası Hakkında
Gemiler adası Fethiye'nin 20 km kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Ada hem güzelliği hem de Noel Baba veya orjinal ismiyle Aziz Nicholas'ın istirahat yeri olmasıyla ünlüdür.
İnanışa göre M.S 326 yılında Aziz Nicholas ve bir kaç müridi Roma zulmünden bu adaya kaçarlar. Aziz Nicholas Myra’da doğmuş bir hristiyan piskoposuydu ve hasta ve fakirlere yardım etmesiyle ünlüydü.  Aziz verdiği gizli hediyelerle ünlüydü. İnsanların kendisi için ayakkabılarını dışarda bırakması durumunda ayakkabıların içine paralar bırakırdı ve bu aziz günümüzdeki Noel Babanın esin kaynağıdır.


Aziz Nicholas’ın bu adada öldüğü ve adanın zirvesine mezarının inşa edildiği söylenir.  Mezar adada çevreye zarar konusunda araştırmalar yapan bazı akademisyenler tarafından 90 lar da tesadüfen keşfedildi.  Günümüzde Aziz Nicholasın kemikleri İtalya’nın Bari şehrinde bulunmaktadır. Kemiklerin buraya götürülme sebebi M.S 650 yılında ada Arap korsanların tehdidi altındaydı ve kemikler korunması için Myra Şehrine gönderilmişti. Kemikler 107 yılında Myra şehrinden Bari, İtalya'ya gönderildi ve burası Azizin son dinlenme yeri oldu.

İnşası 4.yüzyıldan 7.yüzyıla kadar uzanan kiliseleriyle, Gemiler Adası göreceli olarak esrarengizdir. Küçük bir giriş  ücretiyle adayı ve kiliselerini keşfedebilirsiniz.  Kalıntılar arasında konutlar, Dini binalar, taş mezarlar, ayin yolları bulunabilir. Bu yapıların inşasında kullanılan materyallerin adaya nasıl transfer edildiği bilinmiyor. Çünkü en yakın şehir 30-40 km uzaklıktadır.

Gemiler Adası  yüzyıllarca adayı bir Kudüs'e olan yolculuklarında bir durak olarak kullanan hristiyan hacılar tarafından ziyaret edilmiştir. Adanın Rusları özellikle çektiği bilinmektedir çünkü Aziz Nicholas Ortodokslar arasında çok popülerdir.Günümüzde hem hacılar hem de gezginler için popülaritesini korumaktadır.

Gemiler Adasında yapılacaklar
Ada gayri meskun ve göreceli olarak küçüktür(1 km uzunluğunda ve 400 m genişliğinde) dolayısıyla adanın çoğunu bir saat içinde keşfedebilirsiniz. 4. ve 6. Yüzyıl arasında inşa edilmiş dört kiliseyi 300 metre uzunluğundaki yolda ziyaret edebilirsiniz.

Gemide ya da denizde rahatlayabilirsiniz çünkü yıkıntılar denizden de görünebiliyor. Adanın çevresindeki deniz suları göreceli olarak sıcaktır dolayısıyla yüzmek için idealdir. Gemiler Adası ayrıca zirvede oturmak ve Türkiyede izleyeceğiniz en büyüleyici günbatımını izlemek için idealdir. 

Gemiler Adası birçok geminin(günübirlik turlar, özel yatlar ve gulet turları) durak noktasıdır. Dolayısıyla adanın kıyıları her zaman aktivite doludur. Ziyaretçiler için bir çok aktivite müsaittir, örneğin muz binme, su kayağı ve deniz paraşütü gibi.

Gemiler Adası Etrafında
Gemiler adası civarında ziyaret edilebilecek bir çok ilginç nokta vardır. Bunlardan bazıları Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Oniki Adalar ve Kayaköy'dür.<