Alaturka Yachting logo

FASELİS


Faselis

Antik Yunan ve Roma kentinin kalıntıları olan Faselis Antalya ilinde yer almaktadir. M.Ö 7. Yüzyilda Rodoslular tarafindan kurulmus olup Likya’nin önemli bir liman kentidir. Onun süre boyunca Faselis liman kenti olmasi bakımından gül yaği, kereste ve parfüm sevkiyatıyla büyümüştür. Aynı zamanda Likya Birliği'nin bir parçası olmasa da, Yunanistan, Asya, Mısır ve Fenike arasında önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Bugünkü Kemer ve Olympos arasında yer alan, dinlenmek için ya da küçük çakıllı plajlarından birinde bir dalış yapmak için mükemmel bir mekandır. Milli Parkın içinde biletle girilebilecek bir müze bulunmaktadır. Ancak parkın geri kalanında dolaşmak için bir ücret talep edilmemektedir.


Faselis’in üç farkli limanı vardır.Bunlar Kuzey Limanı, Savaş Limanı( Korunan Liman) ve Güneş Limanı’dır. Faselis kentinde mükemmel görünüme sahip geniş bir cadde bulunmaktadır. Bu görkemli caddenin sonunda Hadrian Su Yolu Kapısı vardir. Hadrian Kapısının yakınlarında hamam,agora,tiyatro gibi mimari yapılar vardır.Bu yapıların, M.Ö 2 yüzyıl civarına kadar dayandığı söylenir. Bir platonun üstüne kurulmuş olan  bu yerleşim yerinin aralarında su kanalları ve su yollari geçmektedir.

Ziyaretçiler, yüzerek kalıntılar arasında vakit geçirebilir. Buraya gelen tur tekneleri genellikle güney limanında demir alırlar öğle yemeği , yürüyüş ve yüzme molası için Faselis’i kullanırlar. Sadece güney limanındaki koylarda değil her koyun donanımlı bir plajı bulunmaktadır.
Bu antik kenti ziyaret etmekten zevk aldiysa