Alaturka Yachting logo

FASELİS


Faselis

Antik Yunan ve Roma kentinin kalıntıları olan Faselis Antalya ilinde yer almaktadır. M.Ö 7. Yüzyılda Rodoslular tarafından kurulmuş olup Likya’nın önemli bir liman kentidir. Faselis liman kenti olması bakımından gül yağı, kereste ve parfüm sevkiyatıyla büyümüştür. Aynı zamanda Likya Birliği'nin bir parçası olmasa da, Yunanistan, Asya, Mısır ve Fenike arasında önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Bugünkü Kemer ve Olympos arasında yer alan, dinlenmek için ya da küçük çakıllı plajlarından birinde bir dalış yapmak için mükemmel bir mekandır. Milli Parkın içinde biletle girilebilecek bir müze bulunmaktadır. Ancak parkın geri kalanında dolaşmak için bir ücret talep edilmemektedir.

Faselis’in üç farklı limanı vardır. Bunlar Kuzey Limanı, Savaş Limanı (Korunan Liman) ve Güneş Limanı’dır. Faselis kentinde mükemmel görünüme sahip geniş bir cadde bulunmaktadır. Bu görkemli caddenin sonunda Hadrian Su Yolu Kapısı vardır. Hadrian Kapısının yakınlarında hamam, agora, tiyatro gibi mimari yapılar vardır. Bu yapıların, M.Ö 2 yüzyıl civarına kadar dayandığı söylenir. Bir platonun üstüne kurulmuş olan bu yerleşim yerinin aralarında su kanalları ve su yolları geçmektedir.

Ziyaretçiler, yüzerek kalıntılar arasında vakit geçirebilir. Buraya gelen tur tekneleri genellikle güney limanında demir atarlar, öğle yemeği, yürüyüş ve yüzme molası için Faselis’i kullanırlar. Sadece güney limanındaki koylarda değil her koyun donanımlı bir plajı bulunmaktadır.

Bu antik kenti ziyaret etmekten zevk aldıysanız eğer diğer gezi rotanızı Aspendos , Arykanda Antik Kenti veya Selge Antik Kenti'ne çevirebilirsiniz.