Alaturka Yachting logo

EYÜP SULTAN CAMİ


Eyüp Sultan Cami

İstanbul’un Eyüp Şehri sizi direk Eyüp Sultan Cami’ne götürecektir. Bu cami İstanbul’un ve aynı zamanda tüm Müslüman ülkelerin kutsal yeri olarak kabul edilmektedir. Farklı ülkelerden gelen Müslümanlar arasında bu camiyi ziyaret etmek oldukça saygın bir davranıştır. Eğer Müslümanların kutsal şehirlerini karşılaştıracak olursak Eyüp Cami; Mekke, Medine ve Kudüs’ten sonra 4. Sırada yer almaktadır.

Cami II.Sultan Mehmed tarafından yaptırılmıştır. Hikayeye göre, tarih boyunca Mehmet Sultan olarak bilinen ve savaşta Arap Kuvvetleri lideri olarak ölen Eyüp Sultan, gerçek ismi Halid bin Zeyd Ebu Eyüp bu şehrin eteklerinde toprağa verilmiştir. Bunun ardından bir ateşkes başlatılıp, mezarını burada korumaya karar vermişlerdir. Fatih Sultan Mehmet, Eyüp Sultan’ın hikayesini ve hatırasını yaşatmak amacı ile büyük bir türbe yaptırmıştır. Cami mezarın hemen yanı başına inşa edildi ve böylece mezarın korunması ile devam etti.

İlk kılıç kuşanma töreni burada yapılmıştır. Bu törende Osmanlı İmparatorluğu’nun yeni hükümdarı seçildi. Eyüp Sultan Cami 15. yüzyılda inşa edilmiştir. Ama yakın bir zamanda depremden dolayı zarar görmüştür. 1800 yılında soluk bal rengi taslardan yeniden inşa edilmiştir. O zamanların inşa stili aşırı süslü ve şatafatlıydı. O zamandan beri Müslüman dünyası ve ziyaretçiler cami ziyaretlerinde ve ibadetlerinde, dikkatli ve kurallara uygun olarak hareket ederek bu güzel caminin mimarisine zarar vermemeye özen gösterip, korumuşlardır.

Eyüp Sultan Cami
 en kutsal yerlerden biri olmasına rağmen, Türkiye'deki diğer camilerden daha güzel olduğu anlamına gelmez. İnsanların büyük bir saygı ve hayranlıkla ziyaret ettikleri diğer camiler; Rüstem Paşa, Sultanahmet ve güzel Süleymaniye’dir.