Alaturka Yachting logo

EDİRNE


Edirne

Kısa Tarihçe
Edirne, Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan sınırında tünemiş olan Kuzeybatı Türkiye'nin en uzak noktasındadır. Birçoğu bunu batı dünyasından Türkiye'ye giriş kapısı olarak görüyor ve nedenini görmek zor değil. 40 yıl boyunca Osmanlı imparatorluğunun başkenti olarak hizmet etti, stratejik konumu ve birçok antik saltanatın yönetimindeki önemi yüzlerce yıl sonra hala belirgindir. Şehir, Bulgar ve Bizans imparatorlukları aracılığıyla var olmuştur, 1741'de geniş bir yangın ve 1745'te büyük bir deprem de dahil olmak üzere arka arkaya birden fazla felaketten sağ çıkmıştır.

Edirne Siteleri ve Gezilecek Yerler

Bugün Edirne, değerli bir gezi ve turistik yer haline getiren birçok cazibe merkezi ve manzara sunmaktadır. Camiler yüzyıllar süren geçişten kaynaklanıyor ve o kadar çok ki, hangisinin şehrin en önemli veya temsilcisi olduğunu tahmin etmek imkansız. Birçoğu ufuk çizgisinden görülebilir. Birkaçını söylemek gerekirse, Selimiye Camii: UNESCO dünya mirası alanı etiketi verilen nefes kesici bir ibadet yeri. Binanın içinde bir müze var. Uygun şekilde adlandırılmış Eski Cami, şehirdeki 3 sultan caminin en eskisidir ve inanılmaz bir mimariye sahiptir. 1400'lü yıllarda inşa edilen Üç Şerefeli Camii, daha çok ziyaret edilen Selimiye Camii'nden yaklaşık 100 yıl daha eski ve inşaatı sırasında Edirne'nin en büyük camisi oldu. Bu camide sütunlara ve kemerlere yapılan işçilik ve zamanı kaçırmak zor.

İklim
Edirne bölgesindeki iklim oldukça tolere edilebilir. Sıcak hava aktiviteleri için Temmuz-Ağustos sonlarında ziyaret etmek en iyisidir. Haziran ve Eylül ayları arasında, bölge nadiren bulutlu bir gün yaşar, bu nedenle yaz aylarında ziyaret etmek için çok açık ve kuru bir yer olması daha olasıdır. Açık hava etkinlikleri, fotoğraf çekmek ve sonsuz sokakları keşfetmek mükemmeldir.

Edirne'de Yiyecek

Otantik mutfağı olmayan gerçek bir Türk deneyimi olmazdı. Edirne, Tava Ciger, AKA kızarmış sığır karaciğeri ile tanınır. Bu neredeyse şehre özel bir yemek, son derece lezzetli ve yerliler arasında popüler. Ciğerci Niyazi Usta, bu yemek konusunda uzmanlaşmış merkezi bir restoran. Karaciğer lezzetli görünmüyorsa, bölgede çok sayıda yüksek puan alan birçok restoran bulunmaktadır. Birçoğu Tava Ciger'i sunuyor, ancak sadece sayısız diğer lezzetli yemeklerle bir listede tek bir menü öğesi olarak.

Alışveriş yapmak
İstanbul'daki Kapalıçarşı'ya kıyasla, Edirne'deki Alipaşa Çarşısı, kıyafetlerden el yapımı ürünlere, sabunlara, biblolara ve Türk kıyafetlerine kadar her şeyi sunan Türkiye'nin en büyük ikinci kapalı pazarıdır. Hızlı bir taksi ya da otobüs yolculuğu, birçoğunun doğal nehir Maritsa boyunca piknik ve yürüyüşlerin yapıldığı sakin bir eğlence parkı alanı olan Edirne şehir ormanına götürecektir. Bazaar Bedesten aynı zamanda yenilenmiş bir camide yer alan büyük bir pazardır. Türk baharatları ve kahve kokuları ile birleşen mimari, sizi eski zamanlara geri götüren bir atmosfer yaratacaktır.

Lokasyonu
Edirne, Trakya olarak kabul edilen bir bölgede, her tarafı deniz, Karadeniz, Ege Denizi ve Marmara Denizi ile çevrilidir. Bu nedenle, şehri çevreleyen birçok ilçe yemyeşil bitki örtüsüne ve çeşitli vahşi yaşamlara sahiptir. Şehir merkezine bitişik olan Tunca ve Meriç Nehirlerinin kıyıları, yaz aylarında yerli halk tarafından sıkça ziyaret ediliyor ve küçük arkadaş toplantıları için iyi.

Özel etkinlik
Edirne'nin görkemli geçmişinden ve yıllık Kırkpınar yağlı güreş festivalinden bahsetmeden köklü bir geçmişten bahsetmek zor. Temmuz ayında 6 veya 7 gün boyunca çeşitli maçlarda yağlı güreş yapılır. Tek kazanan yaklaşık 100.000 USD büyük ödülle gider. Açıkçası bu alanda ve Türkiye'nin çoğunda ciddi bir spordur. Özel turnuva 1346'dan beri düzenleniyor, ancak bu sporun daha önceki kanıtları Roma'daki erken Olimpiyatlara kadar izlendi.

Taşımacılık
Bu bölgeye uçuşların bulunması kolay olmasa da, İstanbul'dan çok ucuz ve kısa bir otobüs yolculuğu mesafesindedir. Yolculuk yaklaşık 2 saattir ve birçok turist ve yerliler bir günlük gezi önermektedir. Bulgaristan ve Yunanistan'ın komşu ülkelerinden gelen birçok turistin neden Edirne'ye her yıl yürüyüş yaptığını görmek kolaydır. Büyük tarihi, bol alışveriş seçenekleri ve çarşıları, iyi hava koşulları ve kendi tarihini korumaya olan bağlılığı, bölgedeki diğer birçok şeyden ayrı durmasına yardımcı olur.

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?
WhasApp Destek Hattı