Alaturka Yachting logo

DİDİM


Didim

Didim Hakkında
Türkiye'nin üçüncü büyük şehri İzmir'den çok uzak olmayan Ege tatil beldesi Didim'dir. Apollo tapınağının kalıntıları etkileyici bir manzara olsa da, arkasındaki tarih de aynı derecede çekicidir. O dönemde, bu kasaba kutsal bir bölge idi. İyileştirme yeteneklerine sahip olduğu Oracle Apollo Tapınağı, Delphi rahiplerinin bir klanının bakımı altındaydı. Aynı zamanda Zeus'un Artemis ve Apollo'yu doğurduğu da sözde. Güneş Tanrısı kutsal alanının bir zamanlar buradaydı. Ege kasabası berrak mavi su ve gökyüzü ile uzun kumlu plajlara sahiptir. Ocak ayında bile su sporlarını ve yüzmeyi mümkün kılan bir iklimin üstesinden gelmektedir. Okyanus, doğa ve mistik tarihin birleşimi Didim'i ilginç bir yer haline getiriyor.

Didim Gezilecek Yerler
Göreceğiniz Oracle Apollo Tapınağı orijinal tapınak değildir. Bu arkaik tapınak ilk olarak sekizinci yüzyılda inşa edilmiştir. MÖ 494'teki İyon isyanı sırasında Persler tapınağa baskın yaptı ve hazinelerini yağmaladı. Yeniden yapılanma olaydan sonra Büyük İskender tarafından denetlendi, ancak tapınak hiçbir zaman tamamen yenilenmedi. Kalan harabelerden bazıları uzun otların üzerinde, diğerleri papatyalar yatağında oturuyor. Ama en popüler olanı yılan saçlarıyla Medusa’nın başı. Tapınağın gün batımı fotoğrafı için yeterince uzun süre beklemek istiyorsanız yakınlarda hediyelik eşya dükkanları ve restoranlar bulunmaktadır. Alacakaranlık ışığı eski duvarları aydınlattığında gerçekten kartpostala layıktır. Ya da isterseniz, yakınlardaki Priene ve Milet tapınaklarını ziyaret edin. Tapınağın gezdikten sonra Didim'den sadece beş kilometre güneyindeki Altınkum plajına varırsınız. Nazik dalgalara sahip kumlu eğimli bir plajdır. Bazı tekne turları, uçurtma sörfü ve rüzgar sörfü burada mevcuttur. Ayrıca çocuklu aileler için harika bir plajdır.

Didim'de rahatlamak için sessiz koylar bulmak kolaydır. Didim'i çevreleyen doğa harikaları çok popüler, bu da onları uğrak yeri dışında harika seçenek haline getiriyor. Bozulmamış doğayla yeniden bağlantı kurmak için Bafa Gölü Doğa Parkı'nı veya Büyük Menderes Nehri havzasını ziyaret edin. Kasaba bölgesinde, pazarlık avı, hediyelik eşya alışverişi veya sokak atıştırmalıklarına gidebileceğiniz haftalık bir pazar var. Daha eğlenceli bir su aktivitesi arıyorsanız, Didim Aqua Park da var. Gece vakti, bir kadeh rakı üzerinde düşünüp denizdeki diğer kasabaların parıldayan ışıklarını izleyebilmeniz için açık oturma alanına sahip birkaç sahil tavernaları vardır.

Didim Bölgesine Nasıl Gidilir?
Didim, yakındaki kasaba ve turistik mekanların ziyaret edebileceğiniz kadar küçük. Didim'e ulaşmanın en iyi yolu karayoludur. Kuşadası'ndan otobüse binebilir ve sonra transfer edebilirsiniz. Ancak, uzun yolculukta bir mola vermek veya diğer tatil beldelerini keşfetmek istiyorsanız, Çeşme'yi veya Grek mevkidaşı Samos Adası'nı ziyaret edin.

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?
WhasApp Destek Hattı