Alaturka Yachting logo

DENİZLİ


Denizli

Denizli Hakkında
Denizli, Türkiye'nin güneybatı bölgesinde birçok turistik yere ve cazibe merkezine yakın büyük bir tarım şehridir. En büyük ilgi çeken yanı, Pamukkale'deki birçok traverten havuzudur. Travertenlerin üzerinde Hierapolis antik kenti, iyi durumda kalıntılar ve dinlenmek için güzel bahçeler bulunmaktadır. Alaturka, Selçuk'tan Fethiye'ye Pamukkale üzerinden bir tur düzenler ve daha sonra Fethiye'de denize açılmak için en iyi yer
 mavi yolculuktur.

Denizli'ye yakın, Çal'da güzel Ağlayan Kaya şelalesi de dahil olmak üzere ziyaret edilecek birkaç önemli şelale var. Denizli'deyken şehrin ünlü tekstillerini gezin, parklarında rahatlayın veya Atatürk'ün Denizli'de kaldığı evde bulunan Atatürk Etnografya Müzesi'ni ziyaret edin.

Denizli'ye nasıl gidilir
Denizli Çardak Havaalanı, Denizli şehir merkezine en yakın havaalanıdır. İstanbul'dan her gün birçok uçuş var ve bu havaalanı Ankara, Çanakkale, Adana ve Gaziantep gibi diğer noktalara da bağlı ancak bunlar doğrudan uçuş değil. Fethiye'den Denizli'ye gitmek için düzenli otobüs seferlerinin yanı sıra Fethiye'den Alaturka Otobüs seçeneği de bulunmaktadır.

Denizli'de nerede yenir
Denizli kebabın evidir... Bölgede sayısız kebap restoranı olduğu için böyle hissettiriyor. Denizli'nin en iyi kebap restoranlarından bazıları şöyle; Kebapçı Baki, Kebapçı Enver ve Kebapçı Halil. Bu restoranların tümü her tarzda çeşitli et yemekleri sunmaktadır. Döner kebapların, şişlerin yanında pilav ve salata ile servis edilir.

Denizli'yi ziyaret edenlerin çoğu Pamukkale'yi ziyaret edeceğinden, bu bölge için de en iyi önerilerimizden bazıları. Pamukkale'deki gizli bir sokakta Beyaz Saray Restoranı var. Türk ve dünya mutfağının bir karışımını sunuyorlar ve hem yemeğin kalitesi hem de sunumu ile gurur duyuyorlar. Salatalarda ev yapımı ünlü nar ekşisini denemeyi unutmayın. Bir sebepten dolayı gizli bir tarif!

Manzaralı bir yemek için doğrudan Pamukkale travertenlerine bakan Konaksade Restaurant'ı seçmelisiniz. Bu restoran aynı zamanda güleryüzlü personeli ve makul fiyatlarla yiyecek sunmaktadır. Tüm pide sevenler için Traverten Pide'yi tavsiye ederiz. Bu restoran otantik Türk yemekleri ve gerçek Türk misafirperverliği sunmaktadır. Açıkçası kendi uzmanlık alanları pide ama diğer Türk yemeklerini tatmak isteyenler için menüde başka öğeler de var.

Denizli bölgesinde yapılacaklar
Denizli, güzel Büyük Menderes Nehri'nin ve büyüleyici yamacının muhteşem bir yeridir. Şehir size iyi bir konaklama sağlamak için birkaç keyifli tatil köyü ve otel sunar. Pamukkale'nin kaplıca ve görkemli spa beldesi şehre sadece 18 kilometre uzaklıktadır. Pamukkale'nin yanı sıra Denizli şehri de ziyaretinizi değerli kılmak için bazı cazibe merkezlerine ve aktivitelere sahiptir.

Şehrin en çekici yerleri muhteşem parklarıdır. İncilipınar Parkı ve Çamlık Parkı en güzellerindendir. Daha sonra, şehrin muhteşem müzelerine göz atabilirsiniz. Bu müzelerin en ünlüsü, eskiden Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün evi olan Atatürk müzesidir. Müzeye çok yakın Denizli'nin Babadağlılar İşhanı adlı meşhur pazarı var. Burada Denizli'nin en ünlü tekstil, çarşaf ve havlularını bulmak veya satın almak için bazı hediyelik eşyalara göz atabilirsiniz. Kaotik pazar oldukça muhteşem!

Pamukkale'de birkaç büyüleyici tarihi yer var. Hierapolis adındaki antik mekan, şaşırtıcı derecede iyi korunmuş bir antik tiyatro ve bir nekropolü var. Bölgede ayrıca, bölgede oldukça akıllara durgunluk veren antik eserler sergileyen birkaç müze bulacaksınız. Pamukkale'nin yakınında bulunan Laodicea adlı başka bir erken yerleşim kalıntıları vardır. Laodicea'da çok iyi korunmuş bazı eski binalar da vardır. Bu kalıntıların her ikisi de Pamukkale ile Denizli arasındaki dolmuş yolunda bulunmaktadır. Yolda durabilir ve harabelere ulaşmak için 15 dakikalık bir yürüyüş yapabilirsiniz. Pamukkale Üniversitesi tarafından düzenlenen birçok önemli kazı her zaman burada devam ediyor, bu da arkeoloji severler için son derecede şaşırtıcı olabilir. Ayrıca bölgede bazı kafe ve hediyelik eşya dükkanları da bulunmaktadır. Suriye Sokağı denilen ana yolda, birçok kazılan eserin düzgün bir şekilde tutulduğu bodrum katında görmenizi sağlayan cam zeminli bir tapınak bulacaksınız. Tapınak ayrıca çevrenin harika manzarasını sunmaktadır.

Bölgedeki çoğu gezgin sadece 1 veya 2 gece kalma ve bir sonraki varış yerlerine geçme eğilimindedir. Denizli ve Pamukkale'den sonra Fethiye, Marmaris veya İzmir'i ziyaret etmenizi önemle tavsiye ederiz.

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?
WhasApp Destek Hattı