Alaturka Yachting logo

DALYAN


Dalyan

Dalyan Hakkında
Dalyan kasabası Marmaris ve Fethiye arasındaki bölgede yer alan bir nehir kıyısı kasabasıdır. Dalyan ismi levrek, tekir ve çipuranın yakalandığı “dalyan”lardan gelmektedir.


1987 yılında yatırımcılar İztuzu plajına lüks bir hotel inşa etmek isteyince  Dalyan kendini uluslararası manşetlerde buldu. Yatırımcılar karşısında çevrecileri buldu çünkü İztuzu plajı nesli tehlike altında bulunan  caretta kaplumbağalarının yumurtlama bölgelerinden biri. Her yıl Mayıs ve Eylül ayları arasında Caretta Caretta kaplumbağaları İztuzu plajına yumurtlamaya geliyorlar. Çevreciler bir çevre araştırmasının yapılabilmesi için projelerin durdurulmasını talep etti. O dönem Dünya Doğayı Koruma Derneği başkanlığında bulunan Prens Philip Türkiye Cumhuriyeti Başbakanıyla temasta bulunup böyle bir iznin verilmesini rica etti. Başbakanlık bu izni onayladı. Çalışmanın sonucunda plajla birlikte çevresindeki kızılçam ormanları, sığla ağacı ormanları ve bataklık arazi özel çevre koruma alanına alındı ve girişimcilerin projelerine devam etmeleri yasaklandı. Çevreciler için büyük bir zafer olan bu durum tanınmış ve saygı duyulan çevreci “Kaptan” June Hainoff(Daha sonrasında çevreyi koruma konusundaki çalışmalarından ötürü Kraliçe Elizabeth tarafından MBE madalyasıyla ödüllendirilecektir) tarafından yönetilmiştir.

Kasabanın yanından Dalyan çayı geçmektedir ve yerel bölgeyi gezmek için çoğunlukla botlar kullanılmaktadır. Topraklar fazlasıyla verimli ve bölgede nar,  çeşitli meyveler ve sebzelerle birlikte pamuk üretimi de yerel üreticiler tarafından yapılmaktadır. 

Dalyanda Yapılacaklar
Bu çekici kasabayı ana cadde yer alan barlar ve restaurantlar aracılığıyla keşfedebilirsiniz.  Ayrıca Dalyan çevresinde bir çok günlük tur düzenlenmektedir.

Dalyan Nehrinden hemen aşağıda, bir  tepenin kenarına kazınarak inşa edilmiş antik Likyalıların kral mezarları bulunmaktadır.  Bu anıtlar M.Ö 400 civarında inşa edilmiştir ve Antik Kaunos’un Kral Mezarları olarak bilinirler. Antik şehrin kralları birçok hazineyle birlikte buraya gömülürlerdi. Zamanla hazine avcıları mezarları soydular fakat mezarların kendileri bile tek başlarına görülmeye değer.   Geceleri özel aydınlatmalarla ışıklandırılan mezarlar nehirden özel bir görünüme kavuşurlar. Daha yakından göz atmak için, nehirden karşıya bir botla geçebilir ve tepenin eteğinden mezarları izleyebilirsiniz.

İztuzu plajı bir diğer  cazibe merkezi.  Bu dört buçuk kilometre uzunluğunda plaj özel koruma altındadır ve aynı zamanda Caretta Caretta kaplumbağalarının en önemli üreme alanlarından biridir. Kaplumbağaların yılda ortalama üç yüz  yuva yaptığı hesaplanmaktadır. Sonuç olarak, üreme alanlarını korumak için bir takım kurallar getirilmiştir. Mayıstan Ekime kadar akşam sekiz ve sabah sekiz arası plaja girmek yasaktır, işaretli üreme noktalarında güneş yataklarının kullanımı yasaktır, havluda yatmak veya kumda delikler açmak yasaktır.

Eğer kaplumbağalar ve bu çevrecilik başarısı hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz adanın güney ucuna gidin. Orada yeniden inşa edilmiş bir sahil kulübesi bulacaksınız. Bu kulübe aynı zamanda Kaptan June Hainoff un başarılarına adanmış ufak bir müze olarak hizmet vermektedir.

Dalyandaki Barlar
Dalyanda bir çok küçük bar bulunmaktadır ve hepsi mükemmel kokteyller hazırlar.  Sunray Bar bizim kokteyller konusunda tavsiyemizdir. Ayrıca canlı müzik ve antik mezar manzarası da görülmeye değer. Karaoke yapmak istemeniz durumunda Sofra Bar’a bir  uğramanızı tavsiye ederiz.

Dalyanda Nerede Yemeli?
Dalyan lezzetli yemekler yemek için harika bir yerdir. Dalyan nehri kıyılarında bir çok restaurant bulunabilse de ara sokaklarda da bir çok gizli hazine bulabilirsiniz. Dalyanda bir favori olan İz Kafe aynı zamanda bir café, sanat galerisi ve mağazadır. Ev yapımı kek gibi tatlılar ve meyve sularının tadına bakabileceğiniz güzel bir gölgelik bahçeye sahiptir. Ayrıca salata çeşitleri, sandviç çeşitleri ve atıştırmalık çeşitleri bulunmaktadır. 

Türkiye'ye yapılan bir seyahat otantik Türk Gözlemesini denemeden tamamlanmış sayılmaz. Tatlı ve tuzlu servis edilen Türk gözlemesi misafirleri her gün tekrardan yemek için geri getiriyor. 

Limon Café Restaurant bizim kişisel favorimiz çünkü muhteşem yemekleri ve canlı müzikleriyle eşsiz bir yer. Yunan ve Türk kültürünün bir kaynaşması olan bu restaurant bir çok Yunan ve Türk yemeğini iki yöreye de ait eğlenceyi sunmaktadır. 

-->