Alaturka Yachting logo

ASPENDOS


Aspendos

İtalya, Fransa, Dalmaçya ve Afrika'da amfi tiyatrolar, Mısır ve Yunanistan'da tapınaklar, Girit'te saraylar görmüş olabilirsiniz. Geçmişten gelen eserlere doydunuz ve artık görmek istemiyorsunuz. Görmeniz gereken son bir yer daha var "Aspendos".
Bu tiyatro dünyadaki en iyi korunmuş Roma tiyatrosu, hatta dünyada en korunmuş olanıdır. Buranın hikayesini dinlediğinizde öneminin farkına daha iyi varacaksınız.

Aspendos kentinin kralı, dünyalar güzeli kızının evlenme çağına geldiğini düşünmektedir. Kralın kararına göre şehre en faydalı işi yapan kızıyla evlenebilme hakkına sahip olacaktır. Yaptıkları işlerle öne çıkmayı başarabilen 2 kişi olmuştur. Biri kilometrelerce uzaklıktan su getirmiş, diğeri ise antik Aspendos tiyatrosunu yapmıştır. Kral kararını kilometrelerce uzaklıktan su getirenden yana kullanmıştır ilk olarak. Fakat kız babasından son bir kez tiyatroyu görmesini ister. Kral ve kızın buraya geldiğinden habersiz olan olan mimar ise kendi kendine sahnede konuşmaktadır. O mesafeden konuştuklarının normalde duyulması imkansız iken mimarın mırıldanmaları net bir şekilde kral tarafından duyulur. Buradaki akustiğin farkına varan kral, böyle bir şeyi yapabilenin her şeyi yapabileceğini düşünerek kızını Aspendosun mimarına verir. Düğünleride burada yapılır.