Alaturka Yachting logo

ASPAT


Aspat

Aspat; Karaincir ve Güzel Bağla Koyu arasında bulunan huzurlu bir yerdir. Yakınında canlı ve hareketli Bodrum olmasına rağmen, burası birçok turistin görmek isteyeceği bir çeşitlilik sunmaktadır. Bu küçük kasaba Aspat Koyu’nun kıyısında uzanmakta ve doğu tarafında ki Aspat Tepesi’nin heybeti ile korunmaktadır. Burası küçük bir yer olmasına rağmen, onun güzelliği, kültürü ve turistlere sunulan içeriğine şaşıracaksınız. Tarih boyunca, burası hala tam ve doğru isminin kısaltması olan Aspartos adı altında bilinmektedir. Aspat Tepesi girişte hemen fark edilecek ilk şeylerden birisidir. 

Bu tepe koya karşı koruyucu bir bariyer olarak duruyor ve bir güvenlik duygusu sağlıyor. Aynı zamanda, yürüyüş seven herkes için bir parkur hedefi olarak görülür. Bu sporun bir hayranı iseniz, bu dar yolu takip ve bu doğal güzelliklerin daha fazlasını kazanmak için denemek iyi bir fikir olabilir. Sadece güzel doğa turunun keyfine varacaksınız, ancak tüm yerleri görmek tam hedefinize ulaştıktan sonra, mümkün olacak. Tüm güzelliği ve özgünlüğü ile önünüzde olacak panorama görüntünün tadını çıkarın. 

Eğer mısralar aracılığıyla bu alan hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, geleneksel bir türkü olan Çökertme türküsünü dinlemelisiniz. İlginç bir şekilde, bu yerin hikâyesini anlatır ve Aspat’ta tüm Türk denizciler ve insanlar arasında ünlü bir yere sahiptir. Hikâyeler yoluyla halktan bu güzel kale hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Çok kez de korsanlar için gizli bir sığınak olmuştur. Bir günlük gezi ile farklı ve keyifli bir deneyime sahip olabilirsiniz. Aspat farklı anlar geçirmek için harika bir yer olmasına rağmen, tek bir bütün sırlarını keşfetmek için çok fazla zaman gerekmez. Eğer Türkiye'nin bu bölümünün de ziyaretinizi tamamlamak için yakın olan Yalıkavak’ta aynı keyfi sunabilir. 

Tatilinizin geri kalan kısmında  Gümüşlük ve Turgutreis, sizin için iyi bir seçim olacaktır.