Alaturka Yachting logo

ARİASSOS ANTİK KENTİ


Ariassos Antik Kenti

Ariassos , Antalya' dan sadece 50 km uzakta Toros Dağlarının zirvesine yerleşmiş  bir tarihi şehirdir. Kent bir zamanlar Selevkos İmparatorluğuna ait bir Pisidia şehriydi. Fakat daha sonra Roma eyaletinin parçası oldu. Ariassos deniz seviyesinden 1050 metre yüksekliktedir. Yüzyıllar geçmesine rağmen, mükemmelliğinden bir şey kaybetmemiş kaya mezarlarını, hamamları ve şehir kapılarının çoğunu bünyesinde barındırır. Romantik bir görünüme sahip olan kentte yetişen yeşil zengin bitki örtüsü ve parlak mavi gökyüzü harika bir görüntü oluşturur.

Kasaba Helenistik dönemde kurulmuş olsa da, Ariassos da kalıntıların çoğu Romalılara ve Bizanslılara aittir. Tepelik alana yayılmış kaya mezarlarının yanı sıra, üçüncü yüzyıla tarihlenen 3 kemerli giriş kapısıda buradadır.  Diğer belirgin yapılara ise Roma hamamları ve büyük bir Nympheum örnek gösterilebilir.

Eğer Likya' nın diğer antik kentlerini gezmek isterseniz, Arykanda Antik Kenti, Pednelissos Antik Kenti ve Perge Antik Kenti’ ni programınıza ekleyebilirsiniz.