Alaturka Yachting logo

ARAKSA (ARAXA) ANTİK KENTİ


Araksa (Araxa) Antik Kenti

Araksa (Araxa) Antik Kenti Fethiye’ye 40 km uzaklıktadır. Bu güzel antik kenti ziyaret etmek isterseniz, Ören Köyü tabelalarını takip etmeniz yeterli olacaktır. Takibin sonunda güzelliği ile sizi büyüleyecek bir yerde kendinizi bulacaksınız. Burası aynı zamanda kendi doğal surları olan dağlarla ve dış etkilerden onu savunan duvarlarla çevrili, Xanthos (Ksantos) vadisinde yerleşmiştir. Araksa (Araxa) antik kenti burada akan antik Xanthos Brook, hikayeleri ile ünlüdür ve bu derenin hakkında geçmişin mitleri olarak karakterize edilebilir birçok hikaye vardır. Xanthos Brook, aslında oldukça saf suyu olan doğal bir kaynaktır.

Bu antik kent kalıntıları içinde, Rampart kalıntıları ve hamamları görebilirsiniz. Bizans zamanında şehre su getirmek için kullanılan su kanalları vardır. Harap olmasına rağmen, geçmişte uzun yıllar yerel nüfus için su ve hayat kaynağının temsili olan bu güzelliğe bakmak bile sizde farklı hisler uyandıracaktır. Yukarıda belirtilen kalıntıların yanı sıra, Lyian evlerini görebilirsiniz. Ayrıca, Orthagoras ait bir mezar ve bazı Likya mezarlarını görebilirsiniz. Aslında Araksa (Araxa) Bubon ve Kibyra karşı liderliğindeki savaş sonrası müzakerelerde büyük elçi olan bir kahramandır ve Roma döneminden gelmektedir. Ayrıca burası ile ilgili anlatılan bir diğer hikaye de halkının düşmana teslim olmamak için topluca intihar ettiğidir.

Araksa Antik Kenti yakınında, Fethiye alanında daha birçok ilginç yerler vardır. Bunlardan bazıları
Telmessos, eski Likya önemli merkezlerinden biri olan antik kent, Sidyma, Kalkan yakınlarındaki bir antik kent ve Tlos adlı başka bir Likya kentidir.