Alaturka Yachting logo

APERLAİ ANTİK KENTİ


Aperlai Antik Kenti

Demre’den günü birlik bir geziye katılmak isterseniz, bir yelkenli ile Aperlai antik kentine gitmek harika bir seçenek olacaktır. Bu kentin kalıntıları, Akdeniz kıyılarında yer almaktadır. Bir kısmı denizden dışa vurmuş lahitler, çeşitli yapı kalıntıları ve kilise kalıntıları ile tamamen doğayla bütünleşmiş bir görüntü sergileyen bu şehrin en ilgi çekici yanı, tüm şehrin sular altına gömülü olmasıdır. İşte bu harika şehir Sıcak rıhtımının yakınındaki Sıcak yarımadasındadır. Ayrıca bu şehir Isinda, Simena ve Apollonia kentlerinin de üyesi olduğu Likya Konfederasyonunun’da bir parçasıydı.

Bölgeye varır varmaz ilk fark edeceğiniz şey, kıyıdaki sur duvarlarıdır. Şehrin hemen hemen tamamı Bizans ve sonraki periyodun özelliklerini taşırken, kulesi Roma mimarisinin özelliklerini taşır. Şehrin içinde Hristiyan kilisesi ve küçük hristiyan tapınağı ayrıca bu yapı tiplerine uygun olan sarnıç vardır. Fakat şehrin dışında Likya dönemine ait Lahitler vardır. Bunlardan bazıları depremler den dolayı kısmen suların altında kalmıştır. İşte, bu şehir buna benzer birçok keşfedilmeyi bekleyen çelişkiyi içinde barındırır!

Dilerseniz, Aperlai kentinden sonra Sura Antik Şehri, Apollonia Antik Şehri ve Kaş Antik Tiyatro' sunu da ziyaret edebilirsiniz.