Alaturka Yachting logo

ANDRİAKE ANTİK ŞEHRİ


Andriake Antik Şehri

Andriake Antik Şehri Demre’ye yaklaşık olarak 3 km uzaklıktaki Antik Likya’nın önemli yerleşim alanlarından biridir. Bir zamanlar eski Myra'nın limanı olan Androkos nehrine yakın bir bölgeye inşa edilmiştir. Bu şehir, Hadrian'ın tahıl ambarını bünyesinde barındırdığı için bütün Roma halkının gözünde hayati önem taşır. Bu muhteşem tahıl ambarı Patara’nınkine çok benzer bir mimari teknik ile inşa edilmiştir ve 119-139 yılları arasında yapıldığı belirtilir.

Tahıl ambarı öyle büyüktür ki, içindeki ürünlerin tüm Roma İmparatorluğuna yetecek kadar fazla olduğuna inanmışlardır. Tahıl ambarının ana giriş kapısının üzerinde Hadrian ve onun İmparatoriçesi Sabina’nın büstleri görülür. Ayrıca ambarın ön duvarında iki tanrıdan birinin yılan ve akbaba ile dururken diğer tanrının da kanepede otururken tasvir edildiği bir gravür daha bulunmaktadır. Ayrıca bu kentte 1800’lü yıllara tarihlenen bir Sinagog gün yüzüne çıkartılmıştır ve bu yapının Antik Likya’daki ilk Sinagog olabileceği düşünülmektedir.

Andriake’ye Demre şehrinden ulaşım oldukça kolaydır. Fakat bu antik kentin büyük bir bölümü bataklıktır ve kış aylarında bu bölümlerde yürümek oldukça zordur. Antik Likya ile ilgili daha fazla yapı görmek isterseniz size şu harebeleri de gör

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?
WhasApp Destek Hattı