Alaturka Yachting logo

ANATOLİA


Anatolia

Küçük Asya, Anadolu olarak da bilinen, Türkiye'nin Asya bölümünü, Karadeniz ile Akdeniz arasında uzanan plato anlamına gelmektedir. Wikipedia'ya göre "Anadolu" terimi, Türkiye'nin yüzde 97'si Anadolu'da bulunan modern Türkiye'nin çoğunu kapsamaktadır. Bir Anadolu yarımadası haritası, diğer yüzde üçünün Avrupa'da, özellikle Balkan yarımadasında bulunduğunu ortaya çıkaracaktır. Türkiye'nin Trakya adı verilen Anadolu dışındaki bu bölgesi İstanbul'u ve toplam nüfusun yüzde 10'unu kapsıyor.

Tarih Öncesi, Eskiçağ ve Yakın Tarih
Anadolu'nun tarihi zengindir ve binlerce yıl öncesine dayanır. Arkeologların, daha önce olmasa da MÖ 9000 yılına ait olduğuna inanılan yedi tonluk taş sütunları ortaya çıkardığı güneydoğu Anadolu'daki Eski Anadolu'da Göbekli Tepe'de tanıklık edilebilir. Smithsonian Dergisi, Stonehenge'i 6.000 yıl öncesine dayanan bu sitede bulunan kanıtların, insanlar tarafından inşa edilen en eski dini alanlardan birini önerdiğini açıklıyor. Halkalar halinde düzenlenmiş ve özenle oyulmuş olan Göbeklitepe'nin bulguları, onları inşa eden insanlar için anıtsal bir teşebbüsü temsil ediyor, Smithsonian, özellikle harabelerin bölgedeki tarım ve hayvan evcilleştirme kanıtlarından önce geldiğini düşünüyor.

Tarih öncesi çağlardan sonra, yerli halkı Hattlılar ve Hurriyenleri içeren Anadolu, Akadenler ve daha sonra Asuriler tarafından sömürgeleştirildi. Hititler MÖ 17. yy civarında Anadolu'da hakimiyet kurmuşlar ve daha sonra Anadolu'da iktidarı ele geçiren müteakip gruplar Aramalılar, Luviler, Kimmerler ve İskitleri içermektedir. Daha sonraki yıllarda Anadolu, bu kültürleri ve dilleri dokusuna emerek Pers, Yunan ve Roma imparatorluklarının bir parçası oldu. 1070'lerde Selçuklu fethi Türk dilini ve İslam dinini, bugün bildiğimiz haliyle Anadolu kültürünü renklendirerek Selçuklu Türk göçmen akını ile ulusa getirdi. Moğol hakimiyetinden sonra Osmanlı Türkleri iktidara geldi, Osmanlı Anadolu 1922'de Sultan ünvanının ortadan kaldırılmasıyla I.Dünya Savaşı'ndan sonra eski oldu.

Geniş, tarihi ve bölgeyi keşfetmek için pek çok ziyaretçi, İstanbul (Trakya ve Anadolu arasında bölünmüş) gibi şehirlerde ve Efes, Pamukkale, Kapadokya, Kaş, Olimpos, Antalya ve daha birçok yerde duraklar sunan Türkiye'nin Anadolu turlarından yararlanıyor. Her bölgenin farklı bir deneyim sunmasıyla Anadolu'nun tüm önemli noktalarını tek seferde ziyaret etmek imkansızdır.

Batı Anadolu Deneyimi
Batıda, Marmara ve Ege bölgeleri gibi bölgeler, güney bölgelerinde sık sık yağışlı ve kışın kuzeyde kar yağışı ile kıyı deneyimi sağlar. Bu bölgelerdeki Anadolu menüsü, bulgur ve bol deniz ürünlerine tercih edilen pilav ile diğer bölgelerdeki mutfaklardan daha çok Yunan gibi görünebilir. İster İstanbul'un koşuşturmacasına girmeyi ister çamur banyosuna dalmayı umuyor olun, bu alanda yapılacak pek çok şey vardır.

Doğu Anadolu'ya Seyahat
Doğuda, Toros ve Karadeniz dağları güzel bir manzara ve dağcılık ve kayak için müthiş bir yer sağlar. Ziyaretçiler Van Gölü'nün tadını çıkarabilir, kebap ve baklava tadabilir veya Diyarbakır ve Gaziantep illerini keşfedebilirler. Türkiye'nin doğusu Suriye, Irak ve İran'a yakındır ve gezginler bu bölgelere seyahatin hükümet tarafından izin sağlamak için ilgili devlet dairelerine danışmalıdır.

Gezginler için İç Anadolu
İç Anadolu, Türkiye'nin Kapadokya'nın çarpıcı vadileri, peri bacaları ve dağları gibi güzel doğal özellikleriyle dolu kuru bir platosudur. Burada halı dokuma ve seramik gibi gelenekler yerli halk için değerlidir ve yeraltı şehirlerinde ve mağara konutlarında tarih iyi korunmuştur. Özellikle Kapadokya ziyaretçileri, dünyanın en popüler balon noktalarından birinde sıcak hava balonu uçuşunu tercih edebilirler.

Kuzey Anadolu Ziyareti
Anadolu'nun kuzey Karadeniz bölgesini ziyaret edenler güzel, vahşi ormanları görebilir ve avcılık, balıkçılık veya rafting deneyebilirler. Sahil şeridi sağlam bir balıkçılık endüstrisine sahiptir ve tarım da yerel ekonominin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Akçaabat köfte, peynirli kuymak ve hamsi, hamsi pilavı, ziyaretçilere tavsiye edilen birkaç lezzet.

Güney Anadolu Deneyimi
Antalya ve Fethiye gibi şehirler de dahil olmak üzere Anadolu'nun güney, Akdeniz kısmı, Tlos bölgesi gibi antik tarihi ve geleneksel mavi gulet turunda yelken açmak için mükemmel, dinlendirici bir sahili içerir. "Turkuaz Sahil" olarak adlandırılan Türkiye'nin güney kıyı bölgesi, okyanus severler için mutlaka görülmeli.

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?
WhasApp Destek Hattı