Alaturka Yachting logo

ALTINBEŞİK MAĞARASI


Altınbeşik Mağarası

Türkiye’nin doğal güzellikleri saymakla bitmez ama Antalya ‘daysanız mutlaka görmeniz gereken bir yer var; Altınbeşik Mağarası Türkiye'nin en büyük, Dünyanın ise en büyük üçüncü yer altı gölüdür. Bu mağara sistemi yaklaşık 2,5 km. uzunluğundadır ve mağaradaki görülmeye değer şeylerin en çarpıcı olanlarından biri ise sarkıt ve dikitleri ile kalın beyaz travertenlerdir. Bu travertenlerden bazıları 40 metre den daha yüksektir! Tüm doğallığını koruyan bu güzelliği daha yakından incelemek için bir sandal kiralayabilir ve kusursuzluğa doğru huzurlu bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Altınbeşik Mağaraları sarp Manavgat Tepesi ve Milli Parkın batısında yer alır. Mağara sistemi yatay konumlu ve kısmen aktiftir. Bu sistemin üç farklı düzeyi bulunmaktadır; Üst seviye her zaman kuru iken alt ve orta seviyeler yağışlı mevsimlerde aktif durumdadır.

Bu muhteşem doğa harikasını keşfettikten sonra; Antik Likyayı daha iyi anlayabilmek için, Side Antik Kenti, Silyon Antik Kenti veya Selekueia Antik Kenti’ne düzenlenen gezilere katılabilirsiniz.